Plenerowym przedstawieniem „Hiob” wg poematu Karola Wojtyły rozpoczęły się w czwartek wieczorem 34. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska 2009" (OKT).
Wystawiony przez lwowski Teatr Woskriesinnia na opolskim Rynku spektakl jest imprezą towarzyszącą Konfrontacjom - w tym roku realizowanym w niespotykanej wcześniej formule.
- Tegoroczny festiwal jest wszędzie. Nie tylko w teatrze, również w plenerze i auli Politechniki Opolskiej. Ale w tym roku Opole jest również w Bydgoszczy, Wrocławiu i Krakowie - mówił podczas otwarcia dyrektor Konfrontacji i opolskiego teatru im. Jana Kochanowskiego Tomasz Konina.
Dyrektor nawiązał do wędrującego charakteru tegorocznych Konfrontacji. Trzy spośród ośmiu spektakli konkursowych to przedstawienia grane na deskach teatrów, w których powstały. Na te imprezy zorganizowano wyjazdy autokarowe - opolska publiczność i jury jedzie obejrzeć spektakl konkursowy grany na deskach macierzystego teatru.
Wyjazdowe spektakle, to realizacje, których ze względu na szczupły budżet Konfrontacji nie dałoby się sprowadzić do Opola.
- Te przedstawienia to każdorazowo koszt ponad 100 tys. zł. Wyjazdowy charakter wynika z chęci pogodzenia kryzysu finansowego, jaki dotknął festiwal, z absolutną koniecznością pokazania publiczności opolskiej bardzo ważnych przedstawień, które są horrendalnie drogie, i nie stać nas, aby zaprosić je do Opola - tłumaczył dyrektor.
Wyjazdowe spektakle konkursowe to „Lalka” z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Wiktora Rubina, „Trylogia” w reżyserii Jana Klaty w Starym Teatrze w Krakowie i „Sprawa Dantona” w reżyserii Pawła Łysaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Oprócz tego - już na deskach opolskiego dramatu - publiczność i jury obejrzą „Panny z Wilka” według Iwaszkiewicza w reżyserii Tomasza Koniny i wykonaniu zespołu opolskiego dramatu i „Wieczór Sierot” według Janusza Korczaka w reżyserii Michała Borczucha z Miasta Dialogu z Łodzi.
Teatr im. Szaniawskiego z Wałbrzycha przywiezie do Opola „Opętanych” Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, zespół Teatru Jaracza z Łodzi pokaże „Wyzwolenie” Wyspiańskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, a na zakończenie Konfrontacji będzie można zobaczyć „Grube Ryby” Bałuckiego z Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Krystyny Jandy.
Werdykt jury poznamy w nocy z niedzieli 26 na poniedziałek 27 kwietnia.
Wśród imprez towarzyszących OKT jest m.in. blok spektakli poświęconych Jerzemu Grotowskiemu zatytułowany „Gra z pamięcią. Grotowski - Inspiracje (Opole 1959-1964)”. Rok 2009 został ogłoszony rokiem Grotowskiego , a lata 1959-1964 to czas, gdy w Opolu działał Teatr 13 Rzędów, później przemianowany na Teatr Laboratorium.
Podczas Konfrontacji będzie można obejrzeć trzy spektakle oparte na zrealizowanych w latach 60. w Opolu scenariuszach Grotowskiego - „Kordiana”, „Doktora Faustusa” i „Hamleta”.