Trwa ładowanie...

Herta Mueller w kwietniu z wizytą w Polsce

Herta Mueller, laureatka literackiej nagrody Nobla z 2009 r., w kwietniu przyjedzie do Polski. W Krakowie spotka się z czytelnikami, będzie też gościem 18. edycji festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu.

Share
Herta Mueller w kwietniu z wizytą w PolsceŹródło: AFP
d16ygaj

* Herta Mueller , laureatka literackiej nagrody Nobla z 2009 r., w kwietniu przyjedzie do Polski. W Krakowie spotka się z czytelnikami, będzie też gościem 18. edycji festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu. Wizycie towarzyszyć będzie polska premiera książki "Kolaże" oraz wystawa "Zaklęty krąg słów".*

Herta Mueller, będzie w Polsce od 16 do 20 kwietnia na zaproszenie Instytutu Goethego w Krakowie. Pisarka spotka się z czytelnikami 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha w Krakowie oraz 19 kwietnia we Wrocławiu w Centrum Kultury Impart w ramach Festiwalu Europejski Port Literacki.

"W Krakowie czytelnicy usłyszą fragmenty +Huśtawki oddechu+. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o tym utworze i o twórczości Herty Mueller" - powiedziała w poniedziałek PAP odpowiedzialna za obsługę prasową wydarzenia Iwona Haberny.

d16ygaj

Kilka dni wcześniej - 9 kwietnia - w Instytucie Goethego w Krakowie otwarta zostanie multimedialna wystawa "Zaklęty krąg słów", na której będzie można zobaczyć kopie dokumentów i fotografii z prywatnego archiwum pisarki. Prezentowane będą utwory literackie Mueller i fragmenty liczących 914 stron akt rumuńskiej tajnej policji politycznej Securitate dotyczących autorki, a ukazujące życie w przerażającym systemie politycznym. Częścią wystawy będą filmy dokumentalne i wywiady, w których noblistka opowiada o swoim życiu i twórczości. Zwiedzający będą mieć też okazję do obejrzenia kolaży tworzonych przez autorkę od końca lat 80.

Wystawa "Zaklęty krąg słów" potrwa w Krakowie 26 kwietnia. Była już prezentowana m.in. w Niemczech, Rosji, Rumunii, Portugalii, Czechach, na Słowacji i w Słowenii, a z Polski powędruje do Holandii i później do Norwegii.

18 kwietnia ukaże się przygotowana przez Biuro Literackie dwujęzyczna książka "Kolaże". Będzie to wybór utworów noblistki z dwóch tomów: "Die blassen Herren mit den Mokkatassen" oraz wydanego zaledwie kilka miesięcy temu "Vater telefoniert mit den Fliegen". Tworzone przez Hertę Mueller kolaże - rodzaj poetyckich pocztówek - zostaną w książce połączone z polskimi tłumaczeniami tekstów autorstwa Leszka Szarugi.

d16ygaj

* Herta Mueller urodziła się w 1953 r. w niemieckojęzycznej wiosce Nitzkydorf w rumuńskim regionie Banat. Doświadczyła życia w rządzonej przez Nicolae Ceausescu Rumunii i stała się kronikarzem czasów dyktatury.* Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała jako tłumaczka w fabryce maszyn. Została jednak zwolniona, ponieważ nie chciała podjąć współpracy z rumuńską tajną policją polityczną (Securitate). Później znajdowała już tylko czasowe zatrudnienie jako przedszkolanka lub nauczycielka.

W roku 1982, z dwuipółletnim opóźnieniem i znacznymi ingerencjami cenzury, w Bukareszcie ukazał się jej pierwszy tom opowiadań "Niziny". Dwa lata później ten sam zbiór został wydany w Berlinie Zachodnim i uhonorowany nagrodą literacką Aspekte za najlepszy niemieckojęzyczny debiut roku.

W 1987 r. Mueller wyemigrowała do Berlina, gdzie mieszka do dziś. Jest autorką 20 książek, laureatką najważniejszych nagród literackich na świecie, m.in. Nagrody im. Kleista (1994) i Europejskiej Nagrody Literackiej Aristeion (1995), w 2009 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

d16ygaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ygaj
d16ygaj