Trwa ładowanie...
Zbigniew Herbert
23-04-2010 13:48

„Herbert na językach” - konferencja zamykająca Rok Herberta

„Herbert na językach” - konferencja zamykająca Rok HerbertaŹródło: Inne
d4899a7
d4899a7

„Herbert na językach” - taki tytuł będzie nosiła trzydniowa konferencja naukowa zamykająca imprezy związane z obchodzonym właśnie Rokiem Herberta . Odbędzie się ona od 10 do 13 grudnia w warszawskiej Bibliotece Narodowej i w Instytucie Badań Literackich.

Tematem konferencji będzie recepcja twórczości Herberta w Polsce i na świecie. Organizatorzy podzielili ją na trzy bloki tematyczne. W części pierwszej omawiana będzie obecność Herberta w kulturze amerykańskiej, w kontekście porównawczym i w świetle przekładów jego dzieł. Na ten temat wypowiadać się będą m.in. Artur Rosman (Waszyngton), Michael Hofmann (Londyn), Artur Grabowski (Kraków) i Ewa Thompson (Houston).

d4899a7

Uczestnicy drugiej części konferencji, która odbędzie się w czwartek, zajmą się recepcją utworów Herberta w Europy Środkowej. Na ten temat mówić będą m.in. literaturoznawcy z Budapesztu (Andras Palyi i Lajos Palfalvi), Zagrzebia (Dalibor Blazina) i Pragi (Josef Mlejnek).

Trzeciego - i ostatniego - dnia konferencji przypomniane zostaną najważniejsze spory ideowe toczone w Polsce przez ostatnie dwadzieścia lat wokół postaci twórcy pana Cogito. Na ten temat wypowiadać się będą m.in. Przemysław Czapliński , Maciej Urbanowski , Anna Nasiłowska , Piotr Śliwiński i Jacek Kopciński.

W środę, pierwszego dnia konferencji, w warszawskiej Bibliotece Narodowej zostanie otwarta wystawa pt. „Zbigniew Herbert 1924-1998”, na której zaprezentowane zostaną portrety i autoportrety z archiwum pisarza oraz niedawno opublikowana książka Zbigniew Herbert. Korespondencja rodzinna (Wydawnictwo Gaudium). Prezentacja tej książki połączona zostanie z przekazaniem Bibliotece Narodowej korespondencji rodzinnej będącej w posiadaniu siostry pisarza - Haliny Herbert-Żebrowskiej.

Organizatorami konferencji „Herbert na językach” są Biblioteka Narodowa, Instytut Badań Literackich PAN oraz Instytut Książki.

d4899a7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4899a7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj