Trwa ładowanie...

Henryk Waniek otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za 2007 r.

Henryk Waniek otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za 2007 r.Źródło: Inne
des8ckn
des8ckn

Pisarz, malarz i rysownik Henryk Waniek otrzymał w czwartek Śląski Wawrzyn Literacki. Czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach przyznali mu tę nagrodę za książkę Sprawa Hermesa - uznając ją za najlepszą w 2007 r.

Wydana przez Wydawnictwo Literackie Sprawa Hermesa jest powieścią historyczną z sensacyjną intrygą umieszczoną pod koniec osiemnastego wieku. Akcja toczy się wokół prac anielskiego trybunału pracującego nad rozwiązaniem i osądzeniem sprawy odwołania przez wstępującego na tron Fryderyka Wilhelma III działającego w tajnej inkwizytorskiej komisji pastora.

Śląski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od dziewięciu lat. Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki. Sprawę Hermesa nominowała do nagrody specjalistka teorii, historii i antropologii kultury prof. Ewa Kosowska.

Jak podkreśliła w laudacji, zgłaszając książkę Wańka , jego próby literackie wprowadzają czytelnika w sferę hermetycznych sensów, kuszą odkryciem sekretnych przesłań, chociaż jednocześnie dystans budowany za pomocą subtelnej ironii ostrzega przed nadmierną oczywistością jedynie słusznych rozstrzygnięć.

des8ckn

Sprawa Hermesa to opowieść o demoralizujących skutkach władzy, ale może przede wszystkim o demoralizującym wpływie wiedzy - groźnym zwłaszcza wówczas, gdy wiedza ta jest niepełna, a szczerze mówiąc naskórkowa, ale jednocześnie wspierana przeświadczeniem o własnej wielkości, formalnymi tytułami i żarliwym pragnieniem naprawy świata” - napisała prof. Kosowska.

Powieść Wańka czytelnicy Biblioteki Śląskiej uhonorowali Wawrzynem - statuetką z brązu. W tym roku po raz pierwszy formułę głosowania rozszerzono o internet. Zdaniem kierującej działem promocji Biblioteki Śląskiej Anety Satławy, koncepcja sprawdziła się - większość czytelników wyraziła swoje zdanie właśnie w ten sposób.

W głosowaniu - mimo braku nagród i udziału w plebiscycie wyłącznie książek elitarnych - wzięło udział 818 osób. Sprawa Hermesa zdobyła blisko 42 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła książka Bieguni Olgi Tokarczuk (prawie 36 proc. głosów).

des8ckn

Henryk Waniek urodził się w 1942 r. w Oświęcimiu. Od dziecka mieszka w Katowicach, studiował w Krakowie - grafikę oraz historię sztuki. Jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w malarstwie olejnym, zajmuje się rysunkiem, grafiką wydawniczą i plakatem, projektował scenografię do sztuk teatralnych.

Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej - autorem m.in. książek eseistycznych, powieści i drobnych utworów literackich. Uprawia krytykę, publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego książki dotykają historii, filozofii, alchemii.

W poprzednich edycjach czytelnicy nagrodzili książki Tadeusza Różewicza , Czesława Miłosza , Ewy Lipskiej , Walerego Pisarka , Macieja Maleńczuka , Janusza Głowackiego , Jana Pawła II i Ryszarda Kapuścińskiego . Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów - ok. 2 mln woluminów - korzysta ok. 130 tys. czytelników.

des8ckn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
des8ckn