Trwa ładowanie...

Henning Mankell najlepszym autorem kryminałów

Share
Henning Mankell najlepszym autorem kryminałówŹródło: PAP/EPA
d6z2t30

* Henning Mankell został pierwszym laureatem nagrody Ripper Award. * Pisarz odbierze nagrodę 2 marca 2009 roku, w Unna, w Niemczech, wraz z czekiem opiewającym na 11.111 euro.

d6z2t30

Henning Mankell został wybrany przez jury, w skład którego weszli Horst Eckert, Ingrid Noll , Edith Kneifl, Peter James i Liza Marklund oraz przez czytelników spośród ponad dwudziestu krajów.

Nagroda zostanie wręczona podczas festiwalu literatury kryminalnej Mord am Hellweg. Jest to największe tego typu wydarzenie w Europie. Wyróżnienie będzie przyznawane co dwa lata podczas festiwalu.

Henning Mankell (ur. 1948) to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Jak sam mówi, od zawsze wiedział, że będzie pisał, nigdy bowiem nie odczuwał innej przyjemności, którą można by porównać z przyjemnością opowiadania.

d6z2t30

Mankell jest autorem powieści o tematyce społecznej, sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży (w 1996 roku otrzymał nagrodę literacką im. Astrid Lindgren ). Ze swoją żoną (Evą Bergman, córką słynnego reżysera Ingmara Bergmana ) większą część roku mieszka w Maputo w Mozambiku, gdzie prowadzi Teatro Avenida. Sławę na całym świecie przyniósł mu rozpoczęty w 1991 roku cykl dziewięciu powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander.

Kryminały o komisarzu Wallanderze są doceniane przez krytyków, którzy porównują głównego bohatera do największych i najsławniejszych literackich detektywów m.in. do komisarza Maigreta stworzonego przez Belga George'a Simenona i do Marlowe’a – Amerykanina Raymonda Chandlera .

d6z2t30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6z2t30