Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się Autobiografia Helmuta Newtona .
Newton , chimeryczny ekshibicjonista o skłonnościach do narcyzmu i perwersji, człowiek o niezwykłej intuicji artystycznej, robi ze swej biografii iście hollywoodzką kreację. Seks, kariera, małżeństwo, skandale towarzyskie, moda i polityka, ale nade wszystko sztuka – takimi drogami biegnie życie fotografa, który zrewolucjonizował spojrzenie na nagie ciało kobiety.
Helmut Newton urodził się w 1920 roku w Niemczech w bogatej rodzinie żydowskiej. Już w młodości pobierał naukę fotografii pod okiem Elsy Simon. W 1938 roku, w przeddzień II wojny światowej, wyemigrował do Singapuru, gdzie – jak sam później przyznał – został żigolakiem. Pracował również dla lokalnej gazety. W 1940 roku opuścił Singapur i udał się do Australii. Wpierw trafił do obozu jenieckiego (posługiwał się nieważnym paszportem), a następnie odbył służbę wojskową. Po zakończeniu wojny otworzył w Melbourne niewielkie studio i poślubił aktorkę June Brunell, która miała ogromny wpływ na jego twórczość.
W latach pięćdziesiątych osiadł w Paryżu, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął współpracę z wpływowymi w świecie mody i polityki magazynami, takimi jak „Vouge”, „Elle”, „Stern” czy „Playboy”, zdobywając powoli rozgłos i uznanie. Podstawowym tematem jego prac było nagie ciało kobiety – fotografowane w najrozmaitszych pozach, umieszczane w nierzadko szokujących kontekstach (m.in. fetyszyzm, masochizm, przemoc). Fotografie Newtona były wielokrotnie wydawane w postaci albumów, z których warto wymienić White Woman, Big Nudes, Private Property i Sumo. Helmut Newton zginął w wypadku samochodowym w 2004 roku.