Trwa ładowanie...

Haruki Murakami laureatem nagrody Franza Kafki

Haruki Murakami laureatem nagrody Franza KafkiŹródło: Inne
d2u3sws
d2u3sws

30 października japoński pisarz Haruki Murakami otrzymał w Pradze prestiżową nagrodę Franza Kafki.

Nagrodę Kafki Murakamiemu przyznało już w marcu międzynarodowe jury, z czołowym niemieckim krytykiem literackim, Marcelem Reichem-Ranickim i brytyjskim wydawcą Johnem Calderem na czele. To już szósta edycja konkursu, organizowanego co rok przez Stowarzyszenie im. Franza Kafki.

* Murakami otrzymał wykonaną przez czeskiego artystę Jaroslava Ronę małą statuetkę Kafki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 dolarów.*

d2u3sws

Jak określili fundatorzy – Stowarzyszenie im. Franza Kafki, nagroda jest przyznawana autorom, których prace, wykazują się wyjątkowymi walorami artystycznymi i przemawiają do wszystkich czytelników, bez względu na pochodzenie, narodowość, czy kulturę, zupełnie tak, jak dorobek literacki Franza Kafki.

Haruki Murakami , manager baru jazzowego, zaistniał na japońskiej scenie literackiej już w 1987 roku niezwykle popularną powieścią, stanowiącą swego rodzaju eksperyment z realizmem – Norwegian Wood , która przyniosła autorowi rozgłos na tyle ogromny, że mówi się obecnie, iż czytał ją każdy w Japonii. Proza Murakamiego cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w Japonii, ale i za granicą, jego książki przetłumaczono na 35 języków, w tym czeski.

Warto wspomnieć, iż * Murakami jest także autorem zapisu wspomnień ofiar ataku terrorystycznego z 1995 roku, kiedy to w tokijskim metrze rozpylono ogromną ilość gazu bojowego Sarin.* Autor Przygody z owcą zajmuje się także przekładem. Tłumaczył on m. in. Raymonda Carvera , Trumana Capote , Johna Irvinga i J.D. Salingera .

* Haruki Murakami jest szóstym laureatem nagrody*, m i.n po Philipie Roth i noblistach Elfriede Jelinek i Haroldzie Pinterze .

d2u3sws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u3sws