Do polskich bibliotek trafi 5,5 tysiąca książek o przygodach Harry’ego Pottera. Pierwsze pięciotomowe komplety uzyskane staraniem Fundacji ABC XXI trafią do bibliotek w trakcie tegorocznego IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który rozpoczyna się 29 maja.
W trakcie IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Fundacja ABC XXI, inicjator kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, przekaże nieodpłatnie 5,5 tysiącom bibliotek szkolnych i publicznych w całej Polsce 5,5 tysiąca pięciotomowych kompletów książek o przygodach Harry’ego Pottera. Realizacja projektu „Harry Potter dla bibliotek” była możliwa m.in. dzięki rezygnacji autorki książki, Joanne K. Rowling, z honorariów. Z kolei wydawnictwo Media Rodzina zdecydowało się przekazać książki po kosztach produkcji i dowieźć cały nakład do wskazanych Bibliotek Wojewódzkich i Kuratoriów Oświaty.
Czytanie dzieciom to w dzisiejszych czasach nie luksus, lecz pilny wymóg. Dzieci coraz słabiej znają język, który jest głównym narzędziem myślenia, a uczniowie w 5, 6 klasie szkoły podstawowej często nie rozumieją prostych tekstów i poleceń.
„Brak umiejętności językowych, wiedzy i zdolności do samodzielnego myślenia w połączeniu z zaburzeniami emocjonalnymi, których doświadcza coraz większa ilość dzieci i młodzieży, to złe rokowania dla przyszłości. Codzienne czytanie dziecku, rozmowy z nim, poświęcanie mu czasu, nauczenie odróżniania dobra od zła, to bardzo ważne powinności rodziców i innych dorosłych.” – mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABC XXI.
Fundacja ABC XXI, która od czterech lat prowadzi kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” upatruje jedną z wielkich barier rozwoju czytelnictwa w Polsce w bardzo złej kondycji bibliotek szkolnych i publicznych. Od 1989 roku zlikwidowano w kraju ponad 1500 bibliotek i wiele tysięcy punktów bibliotecznych.
Oprócz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja ABC XXI prowadzi programy edukacyjne „Dzieciństwo na całe życie” (obejmujący podstawy wiedzy psychologicznej i wychowawczej dla rodziców i nauczycieli) oraz program „Szkoła z charakterem”, którego głównym celem jest nauczanie w praktyczny sposób uniwersalnych wartości moralnych (szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, odwagi, samodyscypliny, optymizmu, przyjaźni, solidarności, pokojowości, piękna, sprawiedliwości i mądrości).