Książki o Harrym Potterze, wycofane ze szkolnej biblioteki po interwencji władz szkoły w Cedarville w zachodniej części amerykańskiego stanu Arkansas, mają wrócić na półki wypożyczalni - taki wyrok wydał sąd w Little Rock, stolicy tego stanu.
W czerwcu 2002 r. władze szkoły wstrzymały wypożyczanie książek o popularnym czarodzieju, z obawy, że ich lektura może zaszkodzić uczniom. "Książki o Harrym Potterze mogą oduczyć dzieci posłuszeństwa dorosłym" - uznali członkowie rady szkolnej, którzy głosowali za zakazem wypożyczania serii o Potterze. Dyrekcja szkoły zaznacza, że jedną z przyczyn wycofania Harry'ego Pottera z biblioteki były prośby rodziców.
Szkołę zaskarżyli rodzice czwartoklasistki, Billy i Mary Nell Counts, którzy obawiali się, że ich córka mogłaby poczuć się odrzucona i gorsza, gdyby wyszło na jaw, że jest fanką przygód Harry'ego.
Sąd nakazał szkole ponowne umieszczenie w księgozbiorze wszystkich czterech tomów popularnej serii Joan K. Rowling.
"Jesteśmy dumni, że wydajemy Harry'ego Pottera. Sądzimy, że książki Rowling uczą dzieci odróżniania dobra i zła, a decyzja szkoły to przejaw cenzury" - powiedziała Judy Corman, rzeczniczka wydawnictwa zajmującego się publikacją książek na potrzeby szkół.
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (The American Library Association), przygody Harry'ego Pottera były najchętniej wypożyczanymi książkami w 2002 r. Wyjątkowa popularność nie uchroniła serii przed atakami, m.in. ze strony organizacji religijnych, zaniepokojonych "wątkami okultystycznymi", które przewijają się w przygodach czarodzieja.
Do tej pory ukazało się ponad 190 milionów egzemplarzy przygód Harry'ego, które zostały przełożone na co najmniej 55 języków. Piąty tom ma się ukazać pod koniec czerwca.