Dzieci słabo widzące i niewidome również będą mogły rozkoszować się lekturą przygód swego ulubieńca. Przygotowano wersję powieści zapisaną braillem oraz kopie z powiększona czcionką.
Zazwyczaj osoby źle widzące lub niewidome muszą czekać miesiącami, aż książki zostaną przystosowane do ich wymogów. Harry Potter przełamuje te zasadę.
J.K. Rowling powiedziała: „Jestem zachwycona biorąc udział w projekcie, który daje dzieciom i dorosłym słabo widzącym i niewidomym te same szanse na śledzenie przygód ich ulubionego bohatera.”
Ponad 95% książek nigdy nie zostanie dostosowanych do potrzeb osób mających problemy ze wzrokiem. Tym samym odbiera się potencjalnym czytelnikom prawo do czytania tylko dlatego, że nie widzą. Jest to po części sprawa techniczna, ale jednocześnie wielu wydawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewidomi i słabo widzący chcą czytać.
10-letni niewidomy miłośnik Harry’ego Pottera Richard Wheatley z Londynu powiedział, że ta wiadomość bardzo go ucieszyła. Po ostatniej premierze książki musiał prosić mamę, by czytała mu powieść. Teraz, w tym samym czasie co jego koledzy ze szkoły, może czytać swoją ulubiona książkę.