Trwa ładowanie...

Harold Pinter w Kielcach

Harold Pinter w KielcachŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Promocja Komedii zagrożeń - pierwszego z trzech tomów antologii dramatów Harolda Pintera , prelekcja Bolesława Taborskiego oraz pokaz fragmentów trzech pinterowskich sztuk zakończyły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach obchody jubileuszu 60-lecia tej sceny (1945-2005).

Honorowym gościem uroczystości był Sławomir Mrożek .

Bolesław Taborski - poeta, eseista i tłumacz dramatów Pintera - zaliczył laureata ubiegłorocznej nagrody Nobla w dziedzinie literatury do grona najwybitniejszych dramatopisarzy europejskich XX wieku. Przypomniał, że sztokholmskie jury nagrodziło Pintera - twórcę teatru absurdu - za odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku.

Jak poinformowała Elżbieta Manthey, w wydanym przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT pierwszym tomie polskiego zbioru przekładów 29 sztuk Pintera znalazło się sześć najwcześniejszych dramatów autora - m.in. Pokój, Samoobsługa, Urodziny Stanley'a i odkryta po 20 latach Cieplarnia.

d37q5yw

Kielecka publiczność obejrzała fragment „Urodzin Stanley\'a” oraz dwie jednoaktówki – „Dworzec Victoria” i „Jednego na drogę”. W kameralnych inscenizacjach tych utworów zagrali m.in.: Piotr Szczerski - dyrektor Teatru im. Żeromskiego, Krzysztof Galos - reżyser teatralny oraz Viola Arlak - czołowa aktorka kieleckiej sceny w latach 90., obecnie z niezwiązana z tym środowiskiem aktorskim.

60-lecie Teatru im. St. Żeromskiego prezentuje urządzona w foyer wystawa afiszów i zdjęć z premierowych przedstawień. Szczególną sekwencję fotograficznej dokumentacji stanowią kadry ze spektakli wystawionych w latach 1952-1958, kiedy to przy kieleckiej scenie funkcjonowało Studio Teatralne Tadeusza i Ireny Byrskich.

Piotr Szczerski zaznaczył, że tradycja teatralna Kielc ma już 126 lat, bowiem w 1879 r. kielecki przemysłowiec, właściciel browarów - Ludwik Stumpf - zbudował w mieście teatr dla ubóstwianej aktorki z Warszawy.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj