Od wczoraj jest już w Polsce Gwiazda Mórz Josepha O’Connora.
Jest listopad roku 1847, głód w Irlandii osiągnął apogeum. Wielcy właściciele ziemscy masowo wypędzają swoich dzierżawców, jedyną ucieczką przed śmiercią są statki płynące do Ameryki, a jednym z nich jest tytułowa Gwiazda Mórz. Na zatłoczonych pokładach gnieżdżą się setki uchodźców, którzy marzą o tym, żeby uciec od przeszłości i rozpocząć nowe życie. Podczas rejsu trwającego dwadzieścia sześć dni ludzkie emocje sięgną zenitu: namiętne uczucia, niewczesny żal, niekończący się korowód zaskoczeń, zwrotów akcji, zbiegów okoliczności.
Książkę w 2004 roku nagrodzono Irish Post Literature Award, prestiżową nagrodą wyróżniającą irlandzkich pisarzy. Gwiazda Mórz przez 35 tygodni utrzymywała się na brytyjskiej liście bestsellerów i znalazła się w piątce najlepiej sprzedających się powieści 2004 roku. Dotychczas sprzedano ponad 650 tysięcy egzemplarzy. Zainteresowanie gwałtownie wzrosło, kiedy pojawiła się w klubie książkowym popularnego angielskiego talk-show „Richard and Judy”. Zachwalał tę książkę Bob Geldof, popularny piosenkarz i organizator koncertów Live Aid.
Prawa do wydania Gwiazdy Mórz kupiło dotychczas 21 krajów; powieść zdobyła wiele nagród literackich we Francji, Włoszech, Kanadzie, Irlandii i Anglii: Acerbi Foundation Award Prize, Italy, 2003; Prix Litteraire European Madeleine Zepter Award, France; Prix Millepages Award, 2003; Irish Post Award for Literature, 2004. Porównuje się ją do dzieł Dickensa, sióstr Bronte i Trollope'a. Brytyjska wytwórnia Working Title, która ma na swoim koncie tak znane filmy jak „Billy Elliot” czy „Fargo”, nabyła prawa do ekranizacji Gwiazdy Mórz.
Joseph O'Connor urodził się w 1963 roku w Irlandii. Jest bratem kontrowersyjnej gwiazdy muzyki Sinead O'Connor.Studiował w Dublinie, Oxfordzie i Leeds. Napisał: Cowboys& Indians, The Salesman, Inishowen. Pierwsza z nich, wydana w 1991 roku, zdobyła nominację do prestiżowej nagrody literackiej Whitebread. O'Connor jest także autorem wielu opowiadań, esejów i scenariuszy. Przez dziesięć lat był felietonistą „Dublin Sunday Tribune” i popularnego magazynu „Esquire”.