Trwa ładowanie...
niemcy
23 kwietnia 2010, 13:34

Guenter Grass zrezygnował z nagrody Bruecke-Preis

Guenter Grass zrezygnował z nagrody Bruecke-PreisŹródło: Inne
d32udce
d32udce

Niemiecki pisarz Guenter Grass zrezygnował ze względu na dyskusję związaną z jego wojenną przeszłością z nagrody Bruecke-Preis miasta Goerlitz – podał niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Przewodniczący stowarzyszenia, które przyznało nobliście wiosną wyróżnienie, Willi Xylander, wyjaśnił, że Guenter Grass uzasadnił ostateczną rezygnację napiętymi stosunkami polsko-niemieckimi. Wręczenie mu nagrody mogłoby zostać opacznie zrozumiane – powiedział Guenter Grass w rozmowie z Xylanderem.

Natomiast „FAZ” twierdzi, że głównym powodem odmowy przyjęcia nagrody było mieszanie się polityków do decyzji jury. Międzynarodowe jury przyznało Guenterowi Grassowi nagrodę w marcu tego roku. Po publicznym wyznaniu pisarza, że pod koniec wojny służył w jednostce Waffen SS, kilku polityków rządzącej CDU wypowiedziało się przeciwko uhonorowaniu Guentera Grassa . Do międzynarodowego jury należą wiceburmistrz Goerlitz Ulf Grossmann i burmistrz polskiego Zgorzelca Mirosław Fiedorowicz. Oba graniczące przez Nysę miasta współpracują blisko ze sobą, tworząc jedno miasto europejskie Goerlitz/Zgorzelec. Oba miasta starały się, ale bez powodzenia, o przyznanie im przez Komisję Europejską tytułu europejskiej stolicy kultury w roku 2010. W uzasadnieniu decyzji z marca podkreślono, że Guenter Grass jest jednym z niewielu znanych na całym świecie artystów, który przedstawił w niezapomnianych literackich obrazach wspólną historię
Niemców i Polaków jako przykład historii Europy
i Europejczyków w XX wieku. „Swoją literacką twórczością Guenter Grass buduje pomosty między konstelacjami dnia dzisiejszego a przeszłością oraz ludźmi, żyjącymi współcześnie i dawniej” – czytamy.

Xylander powiedział „FAZ”, że dzięki Gdańskiej Trylogii Niemcy dowiedzieli się o Polsce o wiele więcej niż z lekcji historii.

Nagroda Bruecke-Preis wynosi 2500 euro. Przyznawana jest od 1993 r. za zasługi dla rozwoju demokracji i porozumienia w Europie. Jej laureatami byli m.in. Marion Doenhoff, b. minister Władysław Bartoszewski i prezydent Litwy Valdas Adamkus.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj