Pisarka Allison Pearson ostatnio dołączyła do grupy znanych kobiet przyznających się do depresji. Każda z nich na pierwszy rzut oka jest spełniona i szczęśliwa. Gdzie zatem leży problem?
Allison Pearson w książce Nie wiem, jak ona to robi opisała pogoń za życiem idealnym. Powieść opowiada historię szefowej funduszu powierniczego wysokiego ryzyka. Pracując na pełen etat, musi też wychować dwójkę dzieci. Jej życie wypełniają lęki – mimo że ma do pomocy niańkę, a jej mąż nie tylko dobrze zarabia, ale też całkiem nieźle gotuje. Próbuje sprawić, by kupione w supermarkecie kanapki wyglądały na domowe, zanim zapakuje je dzieciom do śniadaniówek. Sytuacje opisane w książce są przerysowane, ale mimo to ma ona rzesze fanek. Oprah Winfrey powiedziała o książce, że jest biblią pracującej matki.
Pearson wydawała się bardzo podobna do bohaterki swojej powieści. Jest wziętą dziennikarką uhonorowaną kilkoma nagrodami, jej partner, pisarz Anthony Lane, publikuje teksty w opiniotwórczym tygodniku „The New Yorker”, wychowują wspólnie dwójkę dzieci. Do niedawna jej życiorys wydawał się bajkowy, ale w końcu kwietnia pojawiło się pęknięcie. W dzienniku „The Daily Mail”, w którym od lat miała swoją rubrykę, Pearson oświadczyła, że w związku z depresją przestaje pisać. Opisała siebie jako jedną z wielu kobiet, które dziś znajdują się w potrzasku. Jedną z tych, które czekały z dziećmi do trzydziestki, żeby ich kariera mogła nabrać rozpędu. A teraz muszą godzić wychowywanie małych dzieci z opieką nad schorowanymi już rodzicami. Jeśli dodać do tego jeszcze wymagającą pracę, nie sposób uniknąć silnego stresu i przepracowania.
- Czy to kobiety są szalone, czy społeczeństwo? Przeczuwałyśmy, że kiedyś przyjdzie nam zapłacić za fakt posiadania WSZYSTKIEGO. Ale nie sądziłyśmy, że ceną będzie nasze zdrowie psychiczne - pisze Allison Pearson .
Skutki uboczne feminizmu
W ostatnich latach wiele innych znanych, pozornie spełnionych i szczęśliwych kobiet ujawniło publicznie rozpacz. Irlandzka pisarka Marian Keyes na swojej stronie internetowej napisała, jak wyniszcza ją depresja: „Nie mogę jeść, spać, pisać ani nawet rozmawiać z ludźmi”. W październiku ubiegłego roku popełniła samobójstwo znana pisarka Susan Morgan (jej pseudonim artystyczny to Zoe Barnes). W marcu w wywiadzie dla radia BBC aktorka Emma Thompson przyznała się do przebycia depresji w połowie lat 90. po rozwodzie z Kennethem Branaghem.
Kira Cochrane
Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.