Trwa ładowanie...
d4b2ol8
lista
23-04-2010 13:56

Grisham i Updike zakazani

d4b2ol8
d4b2ol8

Bestsellerowe i klasyczne utwory znalazły się na liście książek zakazanych. Osadzeni w teksańskich więzieniach nie będą mogli ich czytać z powodu treści poruszających treści rasy i seksu.

Na liście znalazła się obok powieści Annie Proulx o romansie dwu kowbojów Tajemnica Brokeback Mountain czy opartej na faktach opowieści o młodej matce zarażonej wirusem HIV pióra Jenny Bush znalazły się teksty takich autorów, jak John Grisham , Joyce Carol Oates , John Updike oraz Alice Walker .

Przez kontrolę więziennych cenzorów nie przeszły również utwory laureatów Literackiej Nagrody Nobla Pabla Nerudy i Andre Gide'a oraz popularnych autorów: Jamesa Pattersona , Carla Hiaasena czy Huntera S. Thompsona .

Utwory zostały odrzucone, ponieważ przedstawiono w nich sceny popełnienia przestępstw, zażywania narkotyków czy wytwarzania broni; znalazły się w nich fragmenty potencjalnie obraźliwe dla mniejszości etnicznych. Jednakże najczęstszym powodem odrzucenia książki były sceny erotyczne.

d4b2ol8

Ciekawie rozwiązano kwestię przeciwdziałania rozpowszechnianiu pornografii dziecięcej: jeśli fotografia czy reprodukcja, która pojawiła się w książce przedstawiała nagie dziecko, publikacja zostawała dopuszczona do użytku tylko wówczas, gdy dziecko było przedstawieniem cherubina i miało skrzydła; jeśli ich nie miało – książka trafiała na listę tytułów zakazanych. W ten sposób zapewne wiele przedstawień dzieciątka Jezus zostało zakazanych.

d4b2ol8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b2ol8