Trwa ładowanie...

Grass znów krytykuje polski rząd

Grass znów krytykuje polski rządŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Niemiecki laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass zarzucił w poniedziałek polskim władzom państwowym politykę blokowania w sporze o Traktat Konstytucyjny UE oraz odgrzewanie historycznych uprzedzeń.

Jak podała agencja dpa, pisarz zaatakował podczas dyskusji z niemiecką i polską młodzieżą w Lubece prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego. Ci osobliwi bliźniacy godzą się na współpracę ze skrajnie prawicowymi partiami o antysemickich tendencjach - mówił Grass .
– Mam nadzieję, że czas bliźniaków wkrótce minie – powiedział pochodzący z Gdańska pisarz.

Jego zdaniem, blokada szkodzi całej UE, ponieważ wspólna konstytucja byłaby wsparciem dla procesu europejskiej integracji. Po doświadczeniach XX wieku z dwiema wojnami światowymi oraz dyktaturami UE powinna korzystać ze swojego pokojowego potencjału, także ze względu na aktualną politykę Stanów Zjednoczonych i Rosji.

d2ui6s6

Przed dyskusją niemiecki noblista czytał fragmenty swej nowej książki Przy obieraniu cebuli. Spotkanie odbyło się w lubeckim gimnazjum im. Carla Jacoba Burckhardta. Poświęcone było zmarłemu w 1985 roku pisarzowi Heinrichowi Boellowi , który w tym roku obchodziłby 90. urodziny. Polska młodzież z liceum Mikołaja Kopernika oraz szkoły języków obcych w Bydgoszczy zaprezentowała przedstawienie sceniczne oparte na tekstach pisarza. Podczas wojny Boell jako żołnierz Wehrmachtu stacjonował przez krótki czas w Bydgoszczy.

* Grass otrzymał literackiego Nobla w 1999 roku, Boell o ponad ćwierć wieku wcześniej - w 1972 roku. * Wypowiedź w Lubece nie jest pierwszą bardzo krytyczną uwaga Grassa o polskim rządzie. W wywiadzie udzielonym w kwietniu „Frankfurter Rundschau” pisarz powiedział, że obecny polski rząd jest nieszczęściem.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj