Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek uważa, że jest za wcześnie aby rozstrzygać, czy władze miasta powinny zareagować w jakiś szczególny sposób na wyznania niemieckiego pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla Guentera Grassa , który przyznał się do służby w Waffen SS.
Od maja 1993 roku Grass jest honorowym obywatelem Gdańska.
– Sprawa jest zbyt świeża, żeby ją tak na gorąco komentować. Trzeba to wyjaśnić. Ja osobiście mam jeszcze za mało danych na ten temat. W sensie formalnym jest oczywiście możliwość nawet odebrania honorowego obywatelstwa miasta – powiedział Oleszek.
Przyznał, że jego zdaniem służba w Waffen SS jest obciążająca. Oleszek dodał, że jeszcze w sierpniu zamierza omówić nowe fakty z biografii Grassa z gdańskimi radnymi.
W Gdańsku są miejsca upamiętniające Grassa . W październiku 2002 r. w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz niedaleko ulicy Lelewela, gdzie w 1927 r. urodził się Grass , odsłonięta została Ławeczka z Oskarkiem – bohaterem jego powieści Blaszany bębenek . Na ławeczce wykonanej z brązu siedzi mały chłopiec z bębenkiem.