*Pisarz Guenter Grass zainaugurował w środę wieczorem działalność Gdańskiej Galerii Guentera Grassa (4g). Przed uroczystością ulicami Głównego Miasta przemaszerowała grupa dzieci z bębenkami. * Otwarcie galerii zorganizowano w ramach odbywającego się Festiwalu „Grassomania – Tożsamość miejsca” z okazji 50. rocznicy wydania najsłynniejszej powieści pisarza Blaszany bębenek i 30. rocznicy polskiego przekładu tej książki.
Zgodnie z zapowiedziami, noblista ofiarował galerii swoich 18 rysunków, które powstawały od lat 60. do czasów współczesnych. W galerii prezentowany jest tylko jeden z nich. Wszystkie będzie można zobaczyć w galerii w grudniu.
- Myślę, że nie będzie to ostatnia taka seria - powiedział Guenter Grass podczas otwarcia galerii.
Odbył się również wernisaż wystawy „Gdańskomania - Gdańsk literacki w twórczości graficznej Guentera Grassa ”, na którą złożyły się grafiki pisarza podarowane przez noblistę Gdańskowi w minionych latach.
Autor powiedział, że przez całe dziesięciolecia podczas pracy nad książkami zawsze sporządzał rysunki tematycznie powiązane z nimi.
Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej (do której należy galeria Grassa ), Iwona Bigos, zapowiedziała, że w galerii związanej z noblistą oprócz działalności wystawienniczej będą się odbywać warsztaty literackie i graficzne oraz wieczory filmowe i koncerty.
Grass pytany przez dziennikarzy, czy nie planuje powrotu do Gdańska, odpowiedział, że nie chce się przeprowadzać. Przypomniał, że po raz pierwszy po wojnie przyjechał do Gdańska w 1958 r. i od tego czasu stara się przyjeźdżać co dwa lata i "chce tak robić do końca życia".
W czwartek Grass weźmie udział w debacie „Czym jest Blaszany bębenek dla różnych pokoleń?”. Podczas spotkania z udziałem trójmiejskich literatów i poetów noblista będzie czytał fragmenty swojej nowej powieści pt. Skrzynka.
Od czwartku przez tydzień na Dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz będzie działało Radio Ołówek. Przez radiowęzeł artyści będą czytać na peronach polskie wiersze przedwojenne i współczesne.Chłopiec w przebraniu stylizowanym na lata przedwojenne będzie rozdawał też przypominającą lata 30. gazetkę promującą dworcową akcję i całą Grassomanię.
We Wrzeszczu, w pobliżu domu, w którym urodził się i mieszkał Grass , pojawią się na ścianie sklepu murale z fragmentami portretów mieszkańców Wrzeszcza pt. „Żyję tu i odchodzę” oraz odbędzie się akcja „Sekrety” czyli zakopywanie w kilku miejscach kompozycji z rzeczy związanych z historią Gdańska.
W ramach festiwalu „Grassomania” do końca października odbywać się będą wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy filmów i debaty związane z twórczością Guentera Grassa oraz ideą tożsamości miejsca. Festiwal zorganizowały Gdańska Galeria Miejska i Miasto Gdańsk.
Guenter Grass , pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz. W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: Blaszany bebenek , Kot i mysz i Psie lata .