Trwa ładowanie...
grass
23 kwietnia 2010, 13:25

Grass mrocznym ilustratorem Andersena

Grass mrocznym ilustratorem AndersenaŹródło: Inne
db74fez
db74fez

Noblista Gunter Grass stworzył litografie do baśni Hansa Christiana Andersena. Zostały one wydane w księdze zatytułowanej Cień i zaprezentowane na zakończonych 10 października frankfurckich targach książki.

Prace Grassa znacznie odbiegają od rysunkowych interpretacji do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Są mroczne, surowe i niepokojące.

„- Wykonując moje litografie portretowałem jednocześnie bohaterów Andersena, ale także jego przygnębiające i smutne życie” - powiedział na spotkaniu Günter Grass. „- Nie mogę wskazać ulubionej baśni, to zmienia się każdego dnia. Szczególnie zafascynowały mnie jednak historie, w których pisarz ożywia przedmioty. Jego bohaterami stają się wtedy igła do cerowania lub kołnierzyk”.

Zapytany o podobieństwa, jakie dostrzega między sobą a Andersenem, odpowiedział: „- Tak jak ja kochał podróże. Poza pisaniem zajmował się również plastyką”.

Rok temu noblista został zaproszony na uroczystość z okazji wizyty duńskiej królowej Małgorzaty w Lubece. Dowiedział się wtedy, że trwają przygotowania do obchodów dwustulecia urodzin Andersena w 2005 r. i zgodził się zilustrować kilka jego baśni. Zajęcie okazało się bardzo wciągające - w ciągu pięciu miesięcy powstało 97 prac.

db74fez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj