Trwa ładowanie...

"Gottland" Mariusza Szczygła miał premierę na deskach teatru

Share
"Gottland" Mariusza Szczygła miał premierę na deskach teatruŹródło: Inne
d1jcs3g

Przedstawienie teatralne na podstawie zbioru reportaży polskiego dziennikarza Mariusza Szczygła zatytułowanego Gottland miało w czwartek wieczorem premierę na deskach teatru im. Jerzego Myrona w Ostrawie, na wschodzie Czech.

Na widowni obecny był zarówno sam autor Gottlandu , jak i tłumaczka zbioru na język czeski, Helena Stachova.

Publiczność wypełniła całą salę i przyjęła sztukę bardzo dobrze. Widzowie wysoko ocenili też grę aktorską zespołu Morawsko-Śląskiego Teatru Narodowego z Ostrawy.

Gottland Szczygła opowiada o życiu najbardziej znanych postaci czeskiego życia publicznego XX wieku. Przypomina m.in. historię twórcy imperium obuwniczego Tomasza Baty, słynnej aktorki i kochanki ministra propagandy hitlerowskich Niemiec Józefa Goebbelsa - Lidy Baarovej, piosenkarek Heleny Vondraczkovej i Marty Kubiszovej, czy niegasnącej gwiazdy muzyki rozrywkowej Karela Gotta, od którego książka wzięła swój tytuł.

d1jcs3g

W Czechach Gottland stał się bestsellerem i doczekał się już trzech dodruków. W 2009 roku nagrodzono go tytułem Europejskiej Książki Roku.

Spektakl wyreżyserowali Jan Mikulaszek i Marek Pivovar. Sama sztuka została zręcznie przetłumaczona na język teatru i uzupełniona o najnowsze fakty, jak na przykład finał sporu sądowego między Vondraczkovą a Kubiszovą. Uwagę widowni przykuwały zarówno sceny zbiorowe, jak i indywidualne, w tym np. pełen emocji monolog Lidy Baarovej.

Sztuce patronował Instytut Polski w Pradze.

Oprócz przedstawienia w Ostrawie, również praski teatr Szvandlovo divadlo przygotowuje inscenizację na podstawie Gottlandu . Premiera zaplanowana jest na wiosnę.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d1jcs3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcs3g
d1jcs3g