Głosowanie na najlepszą książkę ubiegłego roku - do środy
Do środy czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach mogą głosować na Książkę Roku 2012. O nagrodę rywalizuje dziewięć publikacji. Uroczyste wręczenie nagrody w konkursie Śląski Wawrzyn Literacki odbędzie się jesienią.
Do środy czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach mogą głosować na Książkę Roku 2012. O nagrodę rywalizuje dziewięć publikacji. Uroczyste wręczenie nagrody w konkursie Śląski Wawrzyn Literacki odbędzie się jesienią. W 14. edycji plebiscytu głosować można na:
- "Niby-dziennik ostatni 1981-1987" Zygmunta Mycielskiego, "Trociny" Krzysztofa Vargi,
- "Pióro. Autobiografia literacka" Marka Nowakowskiego,
- "Wiersze ponowne" Jarosława Zalesińskiego,
- "Unsere" Jana Darowskiego,
- "Szopka" Zośki Papużanki,
- "Kebab Meister" Darka Foksa,
- "Ze mnie robaka i z robaka wiersze. Of me a worm and of the worm verses" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej oraz
- "Morfina" Szczepana Twardocha.
Osoby, które jeszcze nie oddały swojego głosu, karty do głosowania oraz urnę znajdą w holu głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. W holu można również obejrzeć wystawę prezentującą wszystkie zgłoszone do nagrody książki i sylwetki autorów.
Rozstrzygnięcie plebiscytu czytelników oraz uroczyste wręczenie statuetki autorstwa Zygmunta Brachmańskiego odbędzie się jesienią.
Śląski Wawrzyn Literacki to inicjatywa działającego od 1999 r. przy Bibliotece Śląskiej Klubu Dobrej Książki - grupy miłośników współczesnej literatury. Krytycy literaccy, autorzy, wydawcy, ale również młodzież korzystająca ze zbiorów śląskiej książnicy raz w miesiącu dyskutują o nominowanych książkach. Zwycięzcę wybierają w plebiscycie wszyscy czytelnicy biblioteki. Książka Roku musi być napisana przez współczesnego pisarza i po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym nominację.
W pierwszej edycji Śląski Wawrzyn Literacki 1999 otrzymał Tadeusz Różewicz za tom "Matka odchodzi". W ubiegłorocznym plebiscycie wygrała książka Zbigniewa Białasa "Korzeniec" - osadzona w realiach Sosnowca sprzed blisko stu lat powieść historyczno-obyczajowa.