Trwa ładowanie...

Gościnny Koziołek Matołek

Gościnny Koziołek MatołekŹródło: Inne
d32wjan
d32wjan

W czerwcu w Pacanowie Koziołek Matołek będzie gościł Rumcajsa, Czerwonego Kapturka i Dziewczynkę z Zapałkami. Ministerstwo Kultury zamierza zorganizować tam Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej, imprezę, na którą zaprosi nie tylko dzieci z całej Polski, ale również bohaterów europejskich bajek oraz ministrów kultury krajów europejskich.

W sobotę w Pacanowie, w woj. świętokrzyskim, gościł minister kultury Waldemar Dąbrowski.

"Zakrojona na szeroką skalę impreza ma promować czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców. W Pacanowie rozmawiano o pomysłach: wiosce bajek, przeglądzie filmów animowanych, festiwalu teatrzyków, ogólnopolskiej bibliotece bajek" - oznajmił Departamentu Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczyk.

d32wjan

Nie wiadomo dlaczego Kornel Makuszyński kazał Koziołkowi Matołkowi szukać po całym świecie właśnie Pacanowa. Jedna z legend głosi, że burmistrz Pacanowa kazał kowalowi podkuć swoją kozę. Inna - że w miejscowości byli kowale o nazwisku Koza, którzy wczesnym świtem rozpoczynali pracę, budząc zaspanych pacanowskich mieszczuchów wołaniem: Pora wstawać, Kozy już kują. Możliwe również, że nie chodziło o kucie kóz lecz kos.

d32wjan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32wjan