Góry książek. Wybierz się na festiwal pod Tatrami na spotkanie z literaturą górską
Spotkania z Filmem Górskim, jeden z największych festiwali górskich w Polsce, to nie tylko świetne kino, spotkania z legendarnymi himalaistami i wspinaczami, ale również te, których pretekstem są premiery książek o tematyce górskiej.
W odsłonie literackiej 13.edycji festiwalu czeka nas między innymi spotkanie z Anną Kamińską autorką książki ”Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” Historia Wandy Rutkiewicz” (Wydawnictwo Literackie)
Wanda Rutkiewicz - to bez dwóch zdań najwybitniejsza polska himalaistka, zdobywczyni najwyższych szczytów Ziemi. Pierwsza kobieta na K2, pierwsza Europejka i Polka na Mount Evereście. Zaginęła 25 lat temu na Kanczendzondze, podczas próby zdobycia dziewiątego ośmiotysięcznika. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione, a na temat jej odejścia do dziś krążą legendy. Podczas festiwalu czeka nas spotkanie z Anną Kamińską - autorką książki, dziennikarką, wydawcą wielu programów w telewizyjnych. Poprowadzi je dziennikarz Paweł Pawlica.
Kamińska jest też autorką innej porywającej biografii. ”Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015) Za Simonę…, która rozeszła się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Spotkania z Filmem Górskim, to również cykl imprez na powietrzu.
”Magia nart” - Wojciech Szatkowski (Tatrzański Park Narodowy) Ta książka to opowieść o prawdziwej pasji, a zarazem pierwsza tak kompletna próba spisania historii tatrzańskiego narciarstwa. Fascynująca wycieczka, a właściwie ”wyrypa” przez lata i góry. Zaczyna się w 1888 roku, kiedy pionier polskiego narciarstwa Stanisław Barabasz zleca wykonanie swoich pierwszych nart.
Podczas tegorocznych Spotkań będzie można zobaczyć prezentację multimedialą autora ”Magii nart” Wojtka Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) o początkach narciarstwa w Polsce - w latach 1888-1914.
”Ja, Pustelnik” – Piotr Trybalski wysłuchał opowieści Piotra Pustelnika. (Wydawnictwo Literackie) Trzeciego Polaka, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W sumie ma na koncie czternaście ośmiotysięczników, na które wspinał się ciągu minionych 20 lat. O tych najwyższych szczytach i cenie, jaką trzeba za ich zdobywanie zapłacić opowie na spotkaniu autorskim podczas festiwalu.
”#Yeti40” - Marcin Tomaszewski (Góry Books) Tomaszewski był wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą za swoje wspinaczkowe osiągnięcia. Od początku najbardziej inspirowało go wytyczanie nowych dróg: najpierw w Tatrach, a później na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Zgromadził imponującą kolekcję nowych linii na wybitnych urwiskach w Karakorum, Alpach, Wenezueli, na Ziemi Baffina i Grenlandii, z każdym rokiem czuje większy niedosyt wspinaczki. Książka ”#Yeti40” podsumowuje jego dotychczasowe osiągnięcia. Tym, co ma w planach podzieli się na spotkaniu w Zakopanym.
”Aconcagua. W cieniu śnieżnego strażnika” - Łukasz Kocewiak (Wydawnictwo Annapurna) Łukasz prowadzi popularny blog podróżniczy ”Kartka z Podróży” www.kartkazpodrozy.pl. Jest entuzjastą gór i górskich przygód. Organizatorem wypraw wysokogórskich w Himalaje, Kaukaz, Pamir, Hindukusz. W swojej książce, która podczas Festiwalu będzie miała swoją premierę, zabiera czytelnika do serca Andów, gdzie sprawdza smak patagońskiej wołowiny popijanej winem z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznaje wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew, oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensuje trudy surowego obozowego życia. ”Aconcagua – w cieniu Śnieżnego Strażnika” to relacja z solowej wyprawy na najwyższy szczyt południowej półkuli; opowieść o wyzwaniu, ale bez nadęcia, z lekką narracją i przymrużeniem oka. Można się spodziewać pełnej sali na spotkaniu autorskim.
Co czyta Anna Czerwińska? Polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.
Spotkania z Filmem Górskim to międzynarodowa impreza, której towarzyszy cykl imprez na świeżym powietrzu. I tak, Spotkania zapraszają na wycieczkę bez programu, w stylu retro, prowadzoną przez góralskich przewodników z kapelą góralską i aktorami z Teatru Witkacego w Zakopanem, Zajęcia Akademii Górskiej z PZU – czyli warsztaty w Tatrach prowadzone przez ratowników TOPR, międzynarodowych przewodników górskich i instruktorów PZA. Rozegrany zostanie Puchar Polski we wspinaniu na zewnętrznej ściance wspinaczkowej oraz pokazy slackline.
Wśród zaproszonych na festiwal gości pojawiają się polscy i zagraniczni pasjonaci, wspinacze, himalaiści i reżyserzy.
Goście z Polski to między innymi: Andrzej Bargiel, Marek Kamiński, Krzysztof Starnawski, Ania Figura, Piotr Pustelnik, Kinga Ociepka, Janusz Majer, Janusz Gołąb, Kacper Tekieli, Krzysztof Wielicki i inni uczestnicy wyprawy na K2, Tomasz Nodzyński oraz Ewa Wachowicz.
Z zagranicy przyjadą: Gerlinde Kalterbrunner – pierwsza kobieta, która bez użycia tlenu i pomocy tragarzy zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników; Leo Houlding – wybitny wspinacz brytyjski znany ze spektakularnych przejść m.in. w Yosemitach i Patagonii; Karl Gabl – ”guru” odczytywania pogody dla wypraw himalajskich; Marek Holeček – wybitny czeski himalaista; Peter Hamor – pierwszy Słowak, który zdobył Koronę Himalajów; Pavol Barabáš – wielokrotnie nagradzany reżyser filmów górskich.
Głównym miejscem Spotkań z Filmem Górskim jest Dworzec Tatrzański położony po sąsiedzku z Muzeum Tatrzańskim. Od lat osiemdziesiątych XIX wieku był jednym z najważniejszych miejsc dla zakopiańskiej kultury. A dokładniej - łączył świat kultury ze światem turystyki i sportu. Czy to nie piękny symbol tego, czym Zakopane było kiedyś i czym powinno być także dzisiaj?
Miasteczko festiwalowe na Równi Krupowej to największy camping górski w Polsce.
13.Spotkania z Filmem Górskim 30 sierpnia - 3 września, Zakopane
Szczegóły: spotkania.zakopane.pl/ksiazki-spotkania
Obejrzyj też: Andrzej Bargiel zjedzie na nartach z Everestu?