Trwa ładowanie...
kobieta
23-04-2010 13:31

Gorsza płeć wczoraj i dziś

Gorsza płeć wczoraj i dziśŹródło: Inne
d43t8cu
d43t8cu

Spory o naturę kobiet, ich prawa i miejsce w hierarchii społecznej toczyły się zawsze - od antyku po współczesność. W księgarniach ukazała się właśnie Gorsza płeć Marii Boguckiej - pierwsza polska synteza dziejów kobiet w Europie.

W książce Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po XXI wiek Maria Bogucka , emerytowany profesor Instytutu Historii PAN, przygląda się roli i miejscu kobiety historii Europy od czasów najdawniejszych aż do początków XXI.

Na kartach książki rysowany jest obraz słabszej płci w dawnych wiekach. Początki niechęci do udziału kobiet w sferze publicznej i zamknięcia ich w trójkącie: dom, mąż, dzieci dostrzega autorka w czasach biblijnych i starożytności grecko-rzymskiej. Bogucka podkreśla, że stereotypy kobiecości zmieniały się bardzo powoli i nazywa dążenia do emancypacji kobiet najdłuższą rewolucją.

d43t8cu

Recenzent książki, prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z PAP określił publikację jako dzieło wielkiej erudycji - pionierską na gruncie polskim naukową syntezą dziejów kobiet w Europie.

– Autorka zwraca uwagę na przełomowy moment emancypacji kobiet, która przebiegała w Europie przez cały wiek XIX. Powszechny dostęp kobiet do studiów wyższych i ich prawa wyborcze są, o czym przypomina Bogucka , osiągnięciem XX wieku – dodał prof. Chwalba.

Książka łączy historię społeczną z biografistyką - znajdziemy w niej nakreślone sylwetki bohaterek. Autorka podkreśla, że o losie człowieka decyduje nie tylko jego płeć, lecz także inne czynniki, jak położenie społeczne i sytuacja majątkowa. Dzieło Boguckiej ukazuje odmienność losów kobiet z różnych warstw społecznych.

* Maria Bogucka jest wybitną znawczynią dziejów nowożytnej Polski i Europy*, autorką wielu prac i syntez. Opublikowała m.in. Staropolskie obyczaje, Białogłowa w dawnej Polsce, Dzieje kultury polskiej do 1918 r..

d43t8cu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43t8cu