Trwa ładowanie...

„Gomorra” wg książki Saviano 16 stycznia w kinach

„Gomorra” wg książki Saviano 16 stycznia w kinachŹródło: Inne
d4y40zv
d4y40zv

Film „Gomorra”, zrealizowany na motywach głośnej książki włoskiego pisarza i dziennikarza Roberto Saviano , odsłaniającej kulisy i mechanizmy działania neapolitańskiej mafii - kamorry, trafi do polskich kin 16 stycznia. Reżyserem obrazu jest Matteo Garrone.

Fabularną „Gomorrę” uhonorowano w 2008 r. bardzo prestiżowymi nagrodami - Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz pięcioma Nagrodami Europejskiej Akademii Filmowej, w kategoriach najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia i rola męska (nagroda dla Toniego Servillo)
.

Bohaterowie „Gomorry” to mieszkańcy włoskich prowincji Neapolu i Caserty, opanowanych przez liczne klany składające się na kamorrę. Brutalne i krwawe walki klanów sprawiają, że tamtejsi ludzie czują się jak na nieustającej wojnie. Niemal codziennie ktoś ginie w mafijnych potyczkach. Szeregi mafii zasilają nie tylko dorośli - także nastolatki, a nawet dzieci.

Na film składa się pięć przeplatających się historii. Bohaterowie jednej z nich to np. dwaj nastoletni chłopcy, Marco i Ciro, którzy pragną żyć jak gangsterzy, ponieważ taki styl bycia kojarzy im się z siłą, wolnością i bogactwem. Idolem chłopców jest gangster Tony Montana z filmu Briana De Palmy „Człowiek z blizną”. Marco i Ciro organizują napady na kluby, planują zabijanie ludzi. Chcą działać tylko we dwóch, nie zamierzają podporządkować się żadnemu z szefów mafijnych klanów - to sprowadza na nich kłopoty.

d4y40zv

Bohaterem innej historii jest 13-letni Toto, który mimo bardzo młodego wieku wstępuje w szeregi kamorry i uczestniczy w zabójstwach - swój wybór uważając za oczywisty dla chłopca żyjącego w tym rejonie Włoch.

Jak poinformował polski dystrybutor „Gomorry”, większość aktorów występujących w tym filmie to autentyczni mieszkańcy Neapolu; trzej z nich zostali rozpoznani jako prawdziwi gangsterzy i zatrzymani przez policję.

Film „Gomorra”, włoski kandydat do Oscara, został dofinansowany przez włoskie Ministerstwo Kultury. W nagrywaniu ścieżki dźwiękowej filmu brali udział muzycy z grupy Massive Attack.

Pisarz Roberto Saviano przedstawił w książce Gomorra mechanizmy działania neapolitańskiej mafii. Książka ukazała się w 2006 r., została następnie przetłumaczona na 43 języki.

Jak napisał Saviano , w ciągu ostatnich 30 lat kamorra zamordowała 4 tys. ludzi - więcej niż jakakolwiek inna organizacja przestępcza czy grupa terrorystyczna na świecie.

d4y40zv

„Liczne klany, które tworzą Camorrę podzieliły gęsto zaludnione tereny prowincji Neapolu i Caserty. Granice tego niewidocznego królestwa poszerzają się każdego dnia, wszystkim rządzą klany. Scampia, miejscowość położona na północ od Neapolu, jest uważana za największy otwarty narkotykowy market na świecie. Dzienny handel narkotykami to dla jednego klanu ok. 500 tys. euro” - napisał Saviano.

We Włoszech książka Saviano wywołała wstrząs, ponieważ autor ukazał metody i zasięg wpływów kamorry w sposób drobiazgowy i poruszający. Z powodu tej książki mafia wydała na młodego pisarza wyrok śmierci. Od tego momentu Saviano nieustannie obawia się o swoje życie.

W październiku 2008 r. we włoskim dzienniku „La Repubblica” ukazał się list w jego obronie, napisany przez grupę noblistów: Dario Fo , Michaiła Gorbaczowa, Guentera Grassa , Ritę Levi Montalcini, Orhana Pamuka i arcybiskupa Desmonda Tutu. Nobliści wezwali państwo włoskie, by zapewniło bezpieczeństwo młodemu autorowi. Saviano , jako dziennikarz, publikował m.in. na łamach „La Repubblica”.

d4y40zv

„Młody pisarz, winny dochodzenia prawdy w sprawie zorganizowanej przestępczości oraz ujawnienia jej metod i struktury, zmuszany jest do życia w podziemiu, w ukryciu, podczas gdy szefowie kamorry z więzienia wciąż wysyłają wiadomości z pogróżkami o śmierci, zastraszając go, by nie pisał na łamach dziennika „La Repubblica” i każąc mu milczeć” - napisali nobliści o Saviano .

Pod listem podpisy złożyło następnie wiele znanych osób, m.in. Jose Saramago , Martin Amis , Wisława Szymborska i Lech Wałęsa.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj