VII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski „Od Ślubu do Wesela” będzie festiwalem sztuki współczesnej, któremu myślą i ideą patronuje Witold Gombrowicz i Stanisław Wyspiański .
Tegoroczny program Festiwalu oparty będzie na dialogu i artystycznej koincydencji myśli i idei Stanisława Wyspiańskiego i Witolda Gombrowicza . Dla obydwu twórców, których myślenie o Polakach i o sztuce oraz o współczesnych im czasach nadaje się do porównań, do dyskusji lub debaty. Obydwaj byli dramaturgami, obydwaj mieli specyficzny stosunek do sztuki i artystów, ich postawa była zawsze bezkompromisowa i ostateczna. Zestawienie Witolda Gombrowicza i Stanisława Wyspiańskiego będzie dla programu Festiwalu inspirujące i odkrywcze.
Może dzięki temu zestawieniu odkryjemy nowe oblicza obydwu twórców.
Dla współczesnych Stanisław Wyspiański był niezrozumiałą awangardą, co prawda zapośredniczoną w tradycji, ale niezależną, przewrotną, wizjonerską. Witold Gombrowicz z kolei przekraczał kanony i granice literatury, walczył ze stereotypami, płacąc za to wielką cenę. I Witold Gombrowicz , i Stanisław Wyspiański wciąż odwoływali się do historii, burzyli mity, nie ufali autorytetom. Festiwal będzie miał na celu zbliżenie tych osobowości, jak i odkrycie sensu awangardy w sztuce. Nie bójmy się awangardy – gdyż w awangardzie tkwi siła rozwoju.
W programie Festiwalu znajdą się przedstawienia zrealizowane na motywach twórczości i Witolda Gombrowicza , i Stanisława Wyspiańskiego . Festiwal podobnie jak dwa poprzednie Festiwale będzie miał charakter prezentacji sztuki współczesnej. Celem będzie zaprezentowanie dorobku autora Dzienników jako wybitnego twórcy o wymiarze międzynarodowym, którego twórczość jest żywa i inspirująca do wielu wypowiedzi artystycznych nie tylko językiem teatru ale i szeroko rozumianym językiem współczesnej kultury.
Na Festiwalu swoje spektakle zaprezentują: Teatr Provisorium z Lublina, Teatr im. Horzycy z Torunia, Teatr Serhija Proskurnii z Ukrainy, Teatr Porywacze Ciał z Poznania, Teatr im. Fredry z Gniezna, Teatr Powszechny im. J.Kochanowskiego z Radomia, Krakowski Teatr Scena STU, Stary Teatr z Krakowa.