Trwa ładowanie...
fantastyka
23-04-2010 13:41

Gloria Artis dla „Fantastyki”

Gloria Artis dla „Fantastyki”Źródło: Inne
d3elxs7
d3elxs7

Z okazji 25-lecia pisma „Fantastyka” (od 1990 r. „Nowa Fantastyka”) minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis i odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej twórcom związanym z miesięcznikiem.

„Fantastyka” to miesięcznik poświęcony literaturze, plastyce, kinu, nauce i społecznym zjawiskom z kręgu szeroko rozumianej fantastyki (sience fiction, fantasy, horror), wydawany od 1982 r. Od 1990 r., po zmianie wydawcy, pismo ukazuje się jako „Nowa Fantastyka”.

Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zaakcentował, że „Fantastyka” była najbardziej poczytnym pismem zajmującym się literaturą fantastyczną w Europie, miejscem debiutów i wspaniałych dzieł w tej dziedzinie.

Ocenił, że literatura fantastyczna z pozoru otwiera perspektywę zabawy, ale niesie też ze sobą głębokie treści i rozszerza perspektywy poznania.
– W polskich warunkach bardzo często stawiała problem wolności i demaskowała mechanizmy władzy totalitarnej – mówił Ujazdowski.

– Jestem przekonany, że każda literatura jest literaturą fantastyczną, ale polska literatura fantastyczna była w sposób szczególny obszarem dokonań niezwykłych – podkreślił.

d3elxs7

Srebrne medale Gloria Artis przyznano miesięcznikowi „Fantastyka” („Nowa Fantastyka”) oraz szefowi działu literatury polskiej od początku istnienia pisma, w latach 1992-2003 redaktorowi naczelnemu, pisarzowi i krytykowi literackiemu Maciejowi Parowskiemu.

Srebrny medal otrzymał także Lech Jęczmyk – szef działu literatury zagranicznej, w latach 1990-2002 redaktor naczelny, krytyk literacki, tłumacz i felietonista.

Brązowe medale Glorie Artis otrzymali: tłumaczka, publicystka i wydawca Dorota Malinowska (w miesięczniku od 1984 roku, kierownik działu filmowego i zagranicznego); związany z pismem od 1990 roku Arkadiusz Nakoniecznik (kierował działem zagranicznym, w latach 2003-2005 był redaktorem naczelnym, tłumacz i krytyk literacki); związany z pismem od 1984 roku Marek Oramus (szef działu publicystyki, pisarz, felietonista) i związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, szef działu zagranicznego, zastępca redaktora naczelnego w latach 1983-1991 Jacek Rodek.

Pozostali nagrodzeni brązowymi medalami to długoletni sekretarz redakcji Krzysztof Szolginia; wieloletni kierownik działu graficznego Andrzej Brzezicki; Andrzej Niewiadowski, który kierował działami krytyki i publicystyki, był zastępcą redaktora naczelnego; publicysta i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz , związany z „Fantastyką” w latach 80. i Maciej Makowski – związany z miesięcznikiem od początku jego istnienia, był dyrektorem Fantastyka S-ka z o.o.

d3elxs7

Podczas wtorkowej uroczystości przyznano także odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej, które otrzymali: publicysta i tłumacz Paweł Ziemkiewicz (kierował działami filmowym i zagranicznym, od 2005 roku jest redaktorem naczelnym pisma „Fantastyka Wydanie Specjalne”); pisarz i krytyk literacki Darosław Toruń (w piśmie od 1982 roku, kierował działem zagranicznym); zastępcy redaktora naczelnego w pierwszym składzie redakcji Andrzej Wójcik i Tadeusz Markowski; długoletnia szefowa sekretariatu redakcji Małgorzata Berlińska; związany z pismem w latach 80. zastępca sekretarza redakcji Sławomir Kędzierski i Marek Zalejski – związany z pismem w latach 80., pracował w dziale graficznym.

d3elxs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3elxs7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj