Gesty Jana Pawła II czyli papieska 'mowa ciała'
Jan Paweł II był "papieżem gestów" - taką tezę stawia Janusz Poniewierski w swojej najnowszej książce "Gesty Jana Pawła II". "Próbowałem w niej zanalizować znaczenie stosowanej przez Papieża mowy ciała" - powiedział autor podczas promocji książki w Warszawie.
Jan Paweł II i arcybiskup Giuseppe Siri witają się z delegacją dzieci. Papież serdecznie ściska je i całuje, biskup podsuwa do ucałowania pierścień. Ta scenka przywołana w książce Poniewierskiego , pokazuje jak nowatorski w historii Kościoła był sposób, w jaki Jan Paweł II operował językiem niewerbalnym, ale zrozumiałym dla wszystkich - mową ciała. Jan Paweł II potrafił osobiście podnosić i oddawać stłoczonym przy barierkach ludziom przedmioty, które im wypadły na ziemię po "papieskiej" stronie. Nie bał się występować w indiańskim pióropuszu na głowie, ani z hinduistycznym wieńcem na szyi. Te gesty znaczyły dla ludzi co najmniej tyle samo, co teksty encyklik.
O Janie Pawle II mówiono "papież gestów" przywołując te spektakularne, jak wizyta w synagodze i meczecie, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, ale też te zwyczajne, jak podawanie ręki, ucałowanie ziemi, przytulanie dzieci.
"Gesty to szczególny rodzaj komunikacji, specjalny język, a Jan Paweł II doszedł w nim do perfekcji. Być może byli przed nim inni papieże gestów, na pewno takie zdolności miał Jan XXIII, ale mowa ciała Jana Pawła II miała szczególne znaczenie. Między innymi dlatego, że rozwój nowych mediów sprawił, że na ekranie telewizora każdy, nawet w najbardziej zapadłej wiosce, może papieża zobaczyć. Ci, którzy z powodu bariery językowej nie mogli zrozumieć jego słów, odczytywali przesłanie Jana Pawła II z jego gestów" - powiedział Poniewierski .
Zastosowanie wiedzy na temat mowy ciała - używanej m.in. przez doradców polityków od kreowania wizerunku publicznego - do analizy gestów papieża potwierdza, że Jan Paweł II był znakomity w niewerbalnym komunikowaniu się. Już sama jego postawa wobec ludzi - wyprostowana sylwetka, rozpostarte lub wyciągnięte do góry ręce - wyrażała otwartość, nawoływała do zaufania. "Był pierwszym papieżem, który na taką skalę spotykał się z ludźmi także poza oficjalnymi audiencjami. Był także pierwszym, który dosłownie do każdego wyciągał rękę" - zaznaczył Poniewierski .
Zgromadzone w książce teksty ukazały się po śmierci Jana Pawła II na łamach "Tygodnika Powszechnego". Gesty Jana Pawła II opublikowało wydawnictwo Znak.