Trwa ładowanie...
#GdybyNieKsiążka. Akcja Wirtualnej Polski
Źródło: WP.PL
24-10-2019 18:02

#GdybyNieKsiążka. Akcja Wirtualnej Polski

Andrzej Seweryn jest przekonany, że gdyby nie dzieła Szekspira, nie byłby aktorem, bo nie byłoby teatru, jaki znamy. Katarzyna Puzyńska dzięki "Morderstwu w Orient Expressie" została pisarką. "Pippi Langstrumpf" przypomina Katarzynie Zielińskiej, żeby codziennie się śmiać. A to tylko początek listy ludzi, którzy twierdzą, że czytanie zmienia życie na lepsze.

Olga Tokarczuk w pierwszym wywiadzie, którego udzieliła po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla, powiedziała Wirtualnej Polsce: "Piszę książki po to, żeby otworzyć ludziom głowy. Żeby pokazać jakieś nowe punkty widzenia. Nowe perspektywy. (…) Że można spojrzeć na banalną, trywialną sytuację z innego punktu widzenia i nagle odsłania ona swoje inne znaczenia i poziomy. Po to jest literatura. Po to, abyśmy mogli poszerzać swoją świadomość, swoją umiejętność interpretowania naszego własnego życia i tego, co się nam w nim przydarza".

Zainspirowani jej wyznaniem poprosiliśmy znanych Polaków o to, by podzielili się swoimi doświadczeniami z książkami. Żeby powiedzieli nam i państwu, jakie dzieła są dla nich najważniejsze.

Do akcji #GdybyNieKsiążka przyłączyli się pisarze, aktorzy, sportowcy, youtuberzy. Każdy z nich zdobył się na bardzo osobiste refleksje. Mówią o książkach, które wpłynęły na wybór zawodu, oraz takich, które inspirują ich na co dzień, czyli - zgodnie ze słowami noblistki – otwierają głowy.

d126p6j

Warto więc sobie przypomnieć o tym, jaką moc ma literatura, przy tak radosnej okazji jak nagroda dla Olgi Tokarczuk. I jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej książki naszej noblistki, zmieńcie to. Już po kilku akapitach zrozumiecie motywację i wyczujecie charakter jej bohaterów. Bo te książki opowiadają o ludziach takich jak my.

A jeśli też uważacie, że czytanie jest dobre, przyłączcie się do naszej akcji i opowiedzcie światu o swojej ulubionej książce, oznaczając wpis w mediach społecznościowych hasztagiem #GdybyNieKsiążka.

Miłego czytania!

Zobacz: Dziennikarze WP opowiadają o ulubionych książkach

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski

Podziel się opinią

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj