Trwa ładowanie...

Gdańsk przechwytuje warszawskie księgozbiory

Gdańsk przechwytuje warszawskie księgozbioryŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Jeszcze w tym miesiącu gdańszczanie otrzymają większą część cennego księgozbioru likwidowanej właśnie warszawskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk.

W przekazanych zbiorach znajdują się m.in. rzadkie czasopisma warszawskie z końca XIX wieku.

Niedawno władze PAN zdecydowały o likwidacji warszawskiej biblioteki tej instytucji. Przyczyną było niewielkie zainteresowanie czytelników - dziennie z PAN-owskiej biblioteki korzystało nie więcej niż 20-30 osób. Dyrekcja PAN zdecydowała, że większa część, zbiorów likwidowanej placówki (ok. 200 tys.) woluminów pojedzie do Gdańska, reszta - trafi do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczególnie cenne są pięknie ilustrowane czasopisma z przełomu XIX i XX wieku, np. „Tygodnik Ilustrowany”, „Bluszcz” oraz „Tygodnik Warszawski”, których brakowało do tej pory w naszej kolekcji – zaznaczyła Pętlicka.
Oprócz czasopism w zbiorach znajduje się obszerna literatura z historii nauki.

d1dwxqd

Gdańszczanie będą studiować otrzymane dzieła w nowym budynku biblioteki przy ul. Wałowej.
– W ciągu tygodnia czy dwóch zbiory przyjadą z Warszawy do Gdańska. Potem przystąpimy do wszelkich prac porządkowych, by jak najszybciej udostępnić je czytelnikom – dodała Pętlicka.

Jak zapewniła PAP dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Ewa Kobierska-Maciuszko, przekazanie zbiorów do Gdańska nie będzie dla warszawiaków dotkliwą stratą.

– Dziewiętnastowieczne czasopisma, które powędrują teraz do Gdańska, można znaleźć w kilku warszawskich bibliotekach, m.in. w BUW, w Bibliotece Narodowej i w Bibliotece Naukowej przy ulicy Koszykowej – podkreśliła Ewa Kobierska-Maciuszko.

Przejęta przez BUW część spadku po warszawskich zbiorach PAN - 16 tys. woluminów z kolekcji Towarzystwa Naukowego Warszawskiego - pochodzi z końca XIX i początku XX w.
– To niewątpliwe wzbogacenie zbiorów BUW i gratka dla historyków nauki – zauważyła Kobierska- Maciuszko.

Władze stolicy przez wiele miesięcy szukały bezskutecznie miejsca w stolicy dla zbiorów po likwidowanej bibliotece. Rozwiązaniem okazał się podział zbiorów: przekazanie jednej części kolekcji do Gdańska, a drugiej - do BUW.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj