Trwa ładowanie...

Gdańsk poparł "Pakt dla Kultury"

Umowę o przystąpieniu Gdańska do projektu "Pakt dla Kultury", postulującego m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa, podpisał w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.

Gdańsk poparł "Pakt dla Kultury"Źródło: Materiały organizatora
d1h7g6i
d1h7g6i

Umowę o przystąpieniu Gdańska do projektu "Pakt dla Kultury", postulującego m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa, podpisał w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.

"Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Można powiedzieć, że wszystko zaczyna się od kultury. Poprzedza ona i ekonomię, i politykę. Gdańsk wydaje na kulturę ponad 4 procent swojego budżetu, to niemało" - powiedział na konferencji prasowej Adamowicz.

Pakt to inicjatywa ruchu społecznego Obywatele Kultury, który zawiązał się podczas Kongresu Kultury Polskiej w 2009 r. Twórcy tego projektu proponują podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 proc. (obecnie jest to poniżej 0,5 proc.) oraz możliwość przekazywania 1 proc. z podatku CIT na cele edukacyjne i kulturę.

Do końca marca trwają konsultacje społeczne nad Paktem dla Kultury. Dokument ma być podpisany podczas pierwszego ogólnopolskiego kongresu Obywateli Kultury, który zaplanowany został w dniach 13-14 maja w Warszawie.

"Dostęp do kultury w Polsce jest coraz trudniejszy. Czytelnictwo książek jest w zapaści. Nie mamy wyjścia: jeśli za parę lat nie chcemy wpaść w regres cywilizacyjny, to już dziś musimy nowocześnie inwestować w edukację i kulturę" - przekonywała na konferencji jedna z inicjatorek ruchu Obywatele Kultury, Beata Stasińska.

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj