Trwa ładowanie...
francja
03-11-2010 12:42

Galowie i inne bzdury

Galowie i inne bzduryŹródło: materiały prasowe wydawcy
d4i1ydt
d4i1ydt

„Łatwo i przyjemnie jest gawędzić o naszych przodkach, gdy nikt nie wie, o kogo chodzi” - fragmenty książki François Reynaerta.

Wszyscy Francuzi powiedzą: „naszymi” przodkami są Galowie. No dobrze. Ale od jak dawna? Czy na przykład Ludwik XIV albo Ludwik IX Święty też uważali, że pochodzą od tych pradawnych amatorów piwa zbożowego? Oczywiście, że nie! Gdy mowa o pochodzeniu, to w systemie monarchicznym liczy się wyłącznie osobisty rodowód władcy. Tak więc dla Kapetyngów jedyną godną uznania genealogią (zresztą fałszywą) jest ta, która wywodzi ich ród od Chlodwiga. On to, jako pierwszy barbarzyński król, który przyjął katolicki chrzest, otrzymał boskie namaszczenie.

Wraz z rewolucją francuską fundamentem władzy staje się naród. Trochę jakby przez analogię próbuje się wówczas znaleźć dla niego wspólnego przodka. I tak oto dokonuje się ekshumacji słynnych Galów, którzy wówczas byli znani tylko kilku erudytom. Czy to oznacza, że Galia i Galowie w ogóle nie istnieli? Rzecz jasna istnieli, ale nie w tym „postasteriksowskim” kształcie, w jakim ich sobie wyobrażamy. Przed podbojem dokonanym przez Juliusza Cezara nie istniał jeden kraj zamieszkany przez Galów, a jedynie wielki obszar cywilizacyjny: świat celtycki obejmujący różne ludy niezachowujące politycznej jedności, ale dzielące ze sobą te same umiejętności, tych samych bogów, należące do tej samej rodziny językowej. Rozciągał się on od Szkocji aż po Dunaj.

„Galowie” to nazwa nadana przez Rzymian tym Celtom, którzy byli ich sąsiadami. Dziś więc słusznie byłoby pisać o „przodkach Celtach”.

François Reynaert

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d4i1ydt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj