Trwa ładowanie...

Gałczyński i Pranie

Dziś w czwartkowym cyklu biograficznych muzeów pisarzy polskich Pranie i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Gałczyński i PranieŹródło: Inne
d3bj507
d3bj507

Muzeum Konstatnego Ildefonsa Gałczyńskiego położone jest nad Jeziorem Nidzkim, w Puszczy Piskiej. Leśniczówka w Praniu była ulubionym miejscem pracy twórczej i odpoczynku poety.

Muzeum powstało w 1980 roku. Wewnątrz skromnego, niewielkiego, ceglanego domku urządzono ekspozycję, na którą składają się pamiątki po nim - książki z biblioteki poety (wiele ofiarowanych mu z autografami autorów, wśród których byli wybitni polscy pisarze), wydania jego zbiorów, fotokopie rękopisów, proste, wykonane przez miejscowego leśniczego meble, których Gałczyński używał w czasie pobytu w Praniu, kilka sprzętów przewiezionych z jego mieszkania w Warszawie (m.in. biurko), liczne bibeloty, słynny młynek do kawy, z którym nigdy się nie rozstawał, lichtarze i lampy naftowe (w Praniu nie było elektryczności), karykatury i portrety Gałczyńskiego , fotografie jego i ukochanej żony Natalii.

Na podwórzu zbudowana została niewielka estrada, przed którą ustawiono ławki - latem odbywają się tu koncerty i wieczory poetyckie.

Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i dni świątecznych, od 9.30 do 17.00.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj