Gałczyński i Pranie
Dziś w czwartkowym cyklu biograficznych muzeów pisarzy polskich Pranie i Konstanty Ildefons Gałczyński.
Muzeum Konstatnego Ildefonsa Gałczyńskiego położone jest nad Jeziorem Nidzkim, w Puszczy Piskiej. Leśniczówka w Praniu była ulubionym miejscem pracy twórczej i odpoczynku poety.
Muzeum powstało w 1980 roku. Wewnątrz skromnego, niewielkiego, ceglanego domku urządzono ekspozycję, na którą składają się pamiątki po nim - książki z biblioteki poety (wiele ofiarowanych mu z autografami autorów, wśród których byli wybitni polscy pisarze), wydania jego zbiorów, fotokopie rękopisów, proste, wykonane przez miejscowego leśniczego meble, których Gałczyński używał w czasie pobytu w Praniu, kilka sprzętów przewiezionych z jego mieszkania w Warszawie (m.in. biurko), liczne bibeloty, słynny młynek do kawy, z którym nigdy się nie rozstawał, lichtarze i lampy naftowe (w Praniu nie było elektryczności), karykatury i portrety Gałczyńskiego , fotografie jego i ukochanej żony Natalii.
Na podwórzu zbudowana została niewielka estrada, przed którą ustawiono ławki - latem odbywają się tu koncerty i wieczory poetyckie.
Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i dni świątecznych, od 9.30 do 17.00.