Trwa ładowanie...

Gafa w zadaniu na maturze z włoskiego

Gafa w zadaniu na maturze z włoskiegoŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

O kłopotliwej gafie, jaka pojawiła się w środę w zadaniu na pisemnej maturze z włoskiego, pisze czwartkowa prasa we Włoszech. Wiersz, dedykowany przez poetę mężczyźnie, przedstawiono jako napisany dla kobiety.

Podkreśla się, że to kolejny w ostatnich latach błąd, jakim skompromitowało się ministerstwo oświaty Włoch, przygotowujące zadania maturalne.

Jednym z tematów pisemnego egzaminu z języka włoskiego była analiza i interpretacja wiersza znanego poety i dziennikarza Eugenio Montale (1896-1981) pod tytułem Rozpamiętuję twój uśmiech. W objaśnieniu zadania maturzyści otrzymali polecenie rozwinięcia tematu roli kobiety, której - jak podkreślono - dedykowany jest wiersz.

Tymczasem, przypominają gazety, swój napisany w 1925 roku wiersz Montale zadedykował mieszkającemu w Paryżu rosyjskiemu tancerzowi Borysowi Kniaziewowi (Borisowi Kniasieffowi), którego poznał w domu włoskiego rzeźbiarza Francesco Messiny. Zauważa się jednak, że w wierszu nie ma żadnego podtekstu.

- Mężczyzna z wiersza stał się kobietą - podsumowuje błąd „La Repubblica” stwierdzając, że tegoroczne matury rozpoczęły się pod złą gwiazdą.
Gazeta informuje, że trwa poszukiwanie winnego tej pomyłki.

d37q5yw

Cytowana na łamach dziennika minister oświaty Mariastella Gelmini zapewniła, że to, co się stało, w żadnym razie nie unieważnia egzaminu. Wyraziła zarazem przekonanie, że konieczna jest zmiana systemu opracowywania zadań maturalnych.

To nie koniec błędów na tegorocznej maturze - zaznacza gazeta. W opisie pod fotografią znanej antycznej rzeźby, przedstawiającej umierającego wojownika, pomylono okres z jakiego pochodzi.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj