Do II edycji Gadu-Dyktanda, które odbędzie się w środę, przygotowywał internautów w poniedziałek w warszawskim Empiku językoznawca prof. Jerzy Bralczyk .
- Dwa dni nie wystarczą, żeby się do dyktanda przygotować, ale nie zaszkodzi zapoznać się ze słownikiem ortograficznym PWN-u - ostrzegał profesor.
Poprosił też, aby na słowotwórczej fali nie tworzyć słowa Gadu-Bralczyk.
W drugiej edycji Gadu-Dyktanda udział może wziąć każdy, kto posiada numer Gadu-Gadu (GG) i odpowiednio wcześniej zarejestruje się przez komunikator.
W Gadu-Dyktandzie nie ma podziałów wiekowych, trudne słowa będą pisać i starsi, i młodsi. Istotna może się natomiast okazać szybkość, z jaką uczestnik pisze na klawiaturze. Przyśpieszone dyktowanie ma ograniczyć korzystanie z elektronicznych słowników i edytorów tekstu. Przewidywany czas trwania dyktanda to 10-15 minut.
- Do uczestnictwa w tej akcji skłoniła mnie perspektywa dotarcia do tysięcy osób, którzy są zainteresowani językiem polskim - wyjaśniał profesor.
*Jedna z wielu rad profesora dotyczyła instynktu. * - Ufajmy sobie, jeśli nam się coś tak, a nie inaczej, napisało to najwyraźniej były powody. Intuicja często ma rację - zapewniał.
W zeszłym roku Gadu-Dyktando było techniczne: pojawiały się takie słowa jak ‘superspecjalista’ czy ‘emotikony’ - te ostatnie nie sprawiły internautom problemu, otwarta była natomiast dyskusja, na ile słowo to zadomowiło się już w języku polskim.
Według profesora słowa zapożyczone wchodzą do polszczyzny ‘na cztery nogi’ i według tego kryterium ‘emotikony’ weszły już trzema.
Tegoroczna edycja jest kontynuacją Gadu-Dyktanda z ubiegłego roku, w którym rywalizowała między sobą rekordowa liczba uczestników; aż 15 tys. osób w całej Polsce w jednym momencie zasiadło przed komputerami, aby sprawdzić swoją znajomość zasad ortograficznych.
- Dyktando spotkało się rok temu z tak dużym zainteresowaniem, że zaraz po pierwszej edycji zapowiedzieliśmy jego kontynuację. Zgodnie z obietnicą, już 24 września o godzinie 18 będzie można po raz kolejny zmierzyć się z arcytrudnym tekstem dyktanda. Do wygrania będzie laptop, aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3 a także pomoce naukowe"- zapowiedział Jarosław Rybus z Gadu-Gadu S.A.
Oprócz nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników przewidziany jest oczywiście również ustny autograf od profesora Jerzego Bralczyka , który nie tylko dyktando napisał, ale również będzie je dyktował za pośrednictwem Gadu Radia.