Trwa ładowanie...

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie pomagać pisarzom i tłumaczom

Dwa razy w roku Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać zapomogi pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji życiowej

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie pomagać pisarzom i tłumaczomŹródło: PAP
d17vgqo
d17vgqo

Dwa razy w roku Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać zapomogi pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji życiowej. We wrześniu 2013 r. po raz pierwszy przyznana zostanie międzynarodowa literacka Nagroda Wisławy Szymborskiej.

Pomoc materialna dla literatów to jeden z zapisów testamentu zmarłej w lutym poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla. "Wisława Szymborska za życia prowadziła w ukryciu działalność charytatywną, wspomagając zarówno swoich kolegów, jak też osoby nie związane z literaturą i mocą testamentu zobowiązała fundację do kontynuowania tej działalności zawężając jej obszar wyłącznie do środowiska pisarskiego" - poinformowała w piątek członkini zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej prof. Teresa Walas.

Zapomoga będzie miała charakter jednorazowy, jej wysokość będzie zależała od sytuacji życiowej zainteresowanych. "Będziemy się starali, żeby te zapomogi były jak najwyższe, ale będzie to zależało od środków, które uda się nam pozyskać" - zastrzegła Walas.

Z wnioskiem o udzielenie pomocy będą mogły występować stowarzyszenia pisarzy, jak i sami zainteresowani. Decyzję o przyznaniu zapomóg, które będą udzielane wiosną i jesienią, ma podejmować kilkuosobowa komisja, a zatwierdzać zarząd fundacji. Nazwiska osób, które otrzymają wsparcie, nie będą ujawniane.

d17vgqo

We wrześniu 2013 r. po raz pierwszy ma zostać przyznana międzynarodowa Nagroda Wisławy Szymborskiej dla poety lub poetki. "Skład jury już mamy. Para prezydencka zgodziła się objąć honorowym patronatem nagrodę i galę" - powiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące nagrody zostaną podane w październiku podczas Targów Książki w Krakowie.

Fundacja Wisławy Szymborskiej uroczyście inauguruje w piątek działalność. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wieczór poetycki z udziałem Ewy Lipskiej, Anny Polony, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Tomasza Różyckiego i Adama Zagajewskiego. Jego dopełnieniem będzie projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego "Koniec i początek - spotkanie z Wisławą Szymborską".

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj