Trwa ładowanie...

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie pomagać pisarzom i tłumaczom

Dwa razy w roku Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać zapomogi pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji życiowej

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie pomagać pisarzom i tłumaczomŹródło: PAP
dpa8awk
dpa8awk

Dwa razy w roku Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać zapomogi pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji życiowej. We wrześniu 2013 r. po raz pierwszy przyznana zostanie międzynarodowa literacka Nagroda Wisławy Szymborskiej.

Pomoc materialna dla literatów to jeden z zapisów testamentu zmarłej w lutym poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla. "Wisława Szymborska za życia prowadziła w ukryciu działalność charytatywną, wspomagając zarówno swoich kolegów, jak też osoby nie związane z literaturą i mocą testamentu zobowiązała fundację do kontynuowania tej działalności zawężając jej obszar wyłącznie do środowiska pisarskiego" - poinformowała w piątek członkini zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej prof. Teresa Walas.

Zapomoga będzie miała charakter jednorazowy, jej wysokość będzie zależała od sytuacji życiowej zainteresowanych. "Będziemy się starali, żeby te zapomogi były jak najwyższe, ale będzie to zależało od środków, które uda się nam pozyskać" - zastrzegła Walas.

Z wnioskiem o udzielenie pomocy będą mogły występować stowarzyszenia pisarzy, jak i sami zainteresowani. Decyzję o przyznaniu zapomóg, które będą udzielane wiosną i jesienią, ma podejmować kilkuosobowa komisja, a zatwierdzać zarząd fundacji. Nazwiska osób, które otrzymają wsparcie, nie będą ujawniane.

dpa8awk

We wrześniu 2013 r. po raz pierwszy ma zostać przyznana międzynarodowa Nagroda Wisławy Szymborskiej dla poety lub poetki. "Skład jury już mamy. Para prezydencka zgodziła się objąć honorowym patronatem nagrodę i galę" - powiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące nagrody zostaną podane w październiku podczas Targów Książki w Krakowie.

Fundacja Wisławy Szymborskiej uroczyście inauguruje w piątek działalność. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wieczór poetycki z udziałem Ewy Lipskiej, Anny Polony, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Tomasza Różyckiego i Adama Zagajewskiego. Jego dopełnieniem będzie projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego "Koniec i początek - spotkanie z Wisławą Szymborską".

dpa8awk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpa8awk