Trwa ładowanie...
d1ay0c0

Francuzi hucznie świętują pięćdziesiąte urodziny Mikołajka

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francuzi hucznie świętują pięćdziesiąte urodziny Mikołajka
(Inne)
d1ay0c0

Niezapomniany Mikołajek, bohater serii książek dla dzieci autorstwa Goscinny'ego i Sempego , bawi czytelników we Francji i na świecie już od pięćdziesięciu lat. Z okazji okrągłych urodzin ukazał się właśnie nowy zbiór przygód Mikołajka, a w paryskim ratuszu otwarto poświęconą mu wystawę.

Słynna postać literatury dziecięcej narodziła się równo pięćdziesiąt lat temu, w marcu 1959 roku, na łamach francuskiej gazety regionalnej „Sud-Ouest Dimanche”. Postać Mikołajka i jego nieodłącznych szkolnych kolegów - Alcesta, Ananiasza, Rufusa powołali do życia scenarzysta komiksów Rene Goscinny i rysownik Jean-Jacques Sempe .

Wydana potem seria książek o zabawnych perypetiach bohatera w szkolnych spodenkach podbiła serca czytelników - przetłumaczono je na trzydzieści języków i sprzedano na świecie w ponad 10 milionach egzemplarzy.

d1ay0c0

Córka zmarłego ponad trzydzieści lat temu Goscinny'ego , Anne, zdecydowała się wydać w tym roku odnalezione w archiwach ojca nieznane dotąd opowiadania o przygodach Mikołajka. Balon i inne historie (Le ballon et autres histoires) pojawiły się w tym tygodniu we francuskich księgarniach z nowymi kolorowymi ilustracjami autorstwa Sempego .

Niemal jednocześnie w paryskim ratuszu została otwarta wystawa, która prezentuje 150 oryginalnych ilustracji Sempego , a także wiele dokumentów z archiwów osobistych Goscinny'ego. Widzowie oglądają tam maszynę do pisania, na której powstał cykl o Mikołajku, oraz inne słynne dzieła Goscinny'ego - w tym scenariusz komiksów do przygód Asterixa. Wśród publiczności można spotkać wszystkie pokolenia - obok najmłodszych fanów Mikołajka także dorosłych, z nostalgią wspominających swoje dzieciństwo.

Obchody urodzin Mikołajka będą trwały we Francji do końca roku. W końcu września wejdzie na ekrany francuskich kin pierwsza filmowa ekranizacja przygód słynnego chłopca, w reżyserii Laurenta Tirarda, twórcy m.in. „Zakochanego Moliera”. W tym samym czasie Mikołajek pojawi się także w serii krótkich filmów animowanych, emitowanych przez francuską telewizję M6.

d1ay0c0

Podziel się opinią

Share

d1ay0c0

d1ay0c0