Francuzi chcą zachęcić polskich uczniów do nauki swego języka w szkołach. W związku z tym ambasada Francji w Polsce organizuje na początku marca konferencję „Język francuski w Polsce, w Europie i na świecie”.
- To, co chcemy zrobić, to zachęcić młodych Polaków do nauki języka francuskiego, ponieważ nauczanie tego języka osiągnęło poziom, który wydaje nam się niewystarczający. Zależy nam na tym szczególnie po decyzji polskiego rządu wprowadzającej obowiązek nauki drugiego języka w szkołach drugiego stopnia - powiedział ambasador Francji w Polsce, Francois Barry Delongchamps.
Według ambasadora, stronie francuskiej zależy na tym, żeby jak największej liczbie rodziców umożliwić wybór francuskiego dla ich dzieci. W tym celu - jak poinformował - 4 i 5 marca ambasada Francji w Polsce organizuje konferencję poświęconą językowi francuskiemu.
W konferencji będą uczestniczyć ze strony polskiej przedstawiciele polskiego rządu z minister edukacji Katarzyną Hall, kuratorzy oraz nauczyciele, a ze strony francuskiej - przedstawiciele prezydenta Francji i rządu francuskiego ds. frankofonii oraz tzw. Delegat Generalny ds. języka francuskiego i języków Francji. W konferencji weźmie udział m.in. szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun oraz osobistości ze świata kultury.
- Chcemy pokazać, że język francuski jest pomocny w znalezieniu zatrudnienia i przydatny w życiu zawodowym - podkreślił ambasador.
Jak zaznaczył, właśnie dlatego to spotkanie odbędzie się w tym samym czasie, w którym Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (Francja jest największym inwestorem zagranicznym w naszym kraju) organizuje - po raz trzeci z kolei - targi kariery.
Obecnie nauka języka obcego jest obowiązkowa od pierwszej klasy szkoły podstawowej (wcześniej była dopiero od czwartej klasy), a od 1 września 2009 r. obowiązkowa będzie nauka drugiego języka obcego od pierwszej klasy gimnazjum.
Z ostatniego raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli wynika, że w roku szkolnym 2007/2008 najpopularniejszym językiem obcym w szkołach był angielski, uczyło się go 84,1 proc. uczniów, na drugim miejscu znalazł się niemiecki (41,8 proc.), na trzecim - rosyjski (7,2 proc.). Język francuski zajął czwartą pozycję z wynikiem 3,5 proc. uczniów.