Trwa ładowanie...

Folk, rap i XIX-wieczna poezja

Folkrap to pierwszy w Polsce projekt, który w wyjątkowy i unikatowy sposób połączył dwa gatunki muzyczne - folk i rap.

Folk, rap i XIX-wieczna poezjaŹródło: Inne
d19ke8s
d19ke8s

Trudno powiedzieć, który gatunek muzyki dominuje. Rytmikę rapowego beatu zrównoważyła melodyjność folkowych motywów, zaś język XIX-wiecznej poezji został oprawiony w typową dla rapu melorecytację. Pojawia się również śpiew.

Folkrap to efekt współpracy dwóch muzyków reprezentujących odległe od siebie gatunki. Celownik od kilkunastu lat zajmuje się produkcją beatów. Ma w tym zakresie spore doświadczenie. Charakteryzuje się jednak muzyczną otwartością, nie tak znowu częstą w hip-hopie. Z kolei Hallmann znany jest z powrotu do muzycznych korzeni: neofolkowych prób, łączenia przeróżnych elementów brzmieniowych, wykorzystywania oryginalnych sampli, ciągłego poszukiwania formy.

Wiele z tych pieśni jest dziś zupełnie zapomniana, tak jak bohaterowie, o których opowiadają. Któż dziś pamięta pułkownika Kaliksta Zakrzewskiego, którego waleczność w okresie wojen napoleońskich uwiecznił Antoni Gorecki? Wart podkreślenia jest wątek litewski, który bardzo silnie pojawia się w projekcie. W ten sposób podkreślone zostały wielowiekowe więzy łączące nasze narody. Ostatni utwór – „O jau mano mielas” jest w całości zaśpiewany i zarapowany po litewsku. Z kolei „Pieśń Legijonu Litewskiego” jest hołdem dla Juliusza Słowackiego , z okazji przypadającej w 2009 roku dwusetnej rocznicy jego urodzin.

d19ke8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ke8s