Nagrody i wyróżnienia w kategoriach: prace plastyczne, prace literackie i literacko-plastyczne oraz krótki film DVD lub prezentacja multimedialna - przyznano podczas finału konkursu „Warszawa Lalki Bolesława Prusa , który odbył się w czwartek w Warszawie.
- Konkurs powstał, by wesprzeć inicjatywę zrealizowania trasy turystycznej, ścieżki literackiej „Lalka”. Rozpoczął się on 29 września 2007 roku i wzięło w nim udział ponad 100 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Uczestnicy wykazali się dużym nakładem pracy, wiedzą i umiejętnością atrakcyjnego jej przekazania - powiedziała dziennikarzom Elżbieta Szymańska, kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, współorganizatora konkursu.
W kategorii Prace plastyczne - szkoły gimnazjalne zwyciężyła Paulina Patrycja Korneluk z Gimnazjum nr. 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu.
W kategorii Prace plastyczne - szkoły ponadgimnazjalne I nagrodę przyznano Klaudii Borowczak, Karolinie Sawicz i Paulinie Pluskocie z XII LO we Wrocławiu. W kategorii Prace literackie i literacko-plastyczne zwyciężyła Kaja Kondratiuk z LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie. W kategorii Krótki film DVD lub prezentacja multimedialna przyznano dwie pierwsze nagrody - Katarzynie Lengiewicz i Aleksandrze Sosnowskiej z Warszawy oraz Bartłomiejowi Eugeniuszowi Krochmalowi z Zespołu Szkół Technicznych z Sosnowca.
Laureaci konkursu po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród wzięli udział w spacerze ścieżką literacką „Lalka” z przewodnikiem. Ścieżka turystyczna składa się z 25 miejsc, przy których umiejscowione są płyty chodnikowe oznaczone literą „L”. Miejsca te związane są z głównymi bohaterami Lalki Bolesława Prusa - Stanisławem Wokulskim i Ignacym Rzeckim. Ścieżka biegnie od Dzwonnicy kościoła św. Anny, skąd rozciąga się widok na tę część miasta, w którym rozgrywają się znaczne fragmenty akcji powieści: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Podwale. Następnie wiedzie koło Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował sam Bolesław Prus i bohater jego powieści Wokulski, aż po Rogatki Mokotowskie, gdzie w okresie rozgrywania się akcji Lalki kończyła się Warszawa.
- Jak wiadomo Lalka Bolesława Prusa toczy się w Warszawie i sam Prus był bardzo warszawskim pisarzem. Spacerując po ścieżce turystycznej można zatrzymać się w miejscach, w których rozgrywa się akcja i przypomnieć sobie losy bohaterów powieści Prusa . To takie przywracanie Warszawy Prusowi i Prusa Warszawie - podkreśliła Szymańska.