Trwa ładowanie...

Finał konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"

Utwory trojga dramaturgów zaprezentowane zostaną w sobotę i niedzielę w trakcie finału konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości". Wydarzenie odbywa się po raz czwarty, ogólnopolski projekt teatralny organizowany jest przez Teatr Polski w Poznaniu.

Finał konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"Źródło: "__wlasne
d3fyb12
d3fyb12

Utwory trojga dramaturgów zaprezentowane zostaną w sobotę i niedzielę w trakcie finału konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości". Wydarzenie odbywa się po raz czwarty, ogólnopolski projekt teatralny organizowany jest przez Teatr Polski w Poznaniu.

Jury zakwalifikowało do finału trzy spośród blisko 160 nadesłanych dramatów: Małe dziecko autorstwa Marzeny Sadochy, Cicha dama ukradła słoik z konfiturami za co bardzo przeprasza Marty Jagniewskiej, oraz Śmierć pracownika Michała Kmiecika. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w niedzielę.

"Wybieraliśmy takie teksty, które korzystają z różnej strategii literackiej, wydawało nam się to bardzo ciekawe, by pokazać nie tylko trzy różne światy, różne tematy, ale też trzy różne sposoby pisania" - powiedział we wtorek w trakcie konferencji prasowej dyrektor Teatru Polskiego, członek jury Paweł Szkotak.

Jak stwierdził, treść ocenianych dramatów, które napłynęły na konkurs to "reprezentatywna próbka socjologiczna tego, o czym myślą Polacy".

"Było sporo aktualnych tematów; był Smoleńsk, rzeczy, które znamy z mediów. Bardzo częstym tematem była próba określenia tożsamości, odnalezienia się w świecie, czy zrozumienia tego świata. Sporo było tekstów związanych z problemami wynikającymi z zażyłości bliskich osób, które próbują razem iść przez życie, tekstów związanych ze starością, oraz tematów społecznych związanych z kryzysem, bezrobociem, dzikim kapitalizmem" - stwierdził.

Dramaty będą wystawiane w sobotę i niedzielę w formie czytań scenicznych. Poprzedzają je warsztaty, podczas których autorzy, reżyserzy, oraz aktorzy pracują nad przystosowaniem tekstów do wymogów sceny.

Do udziału w tych pracach zostali zaproszeni reżyserzy: Iwo Vedral, Zbigniew Brzoza i Norbert Rakowski.

Po finałowych prezentacjach zostaną wręczone trzy nagrody: nagroda jury, wynosząca 10 tys. zł, a także nagrody dziennikarzy i publiczności wynoszące po 5 tys. zł.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość pełnej produkcji scenicznej nagrodzonych prac. Wersji scenicznej doczekały się teksty nagrodzone w trakcie trzech poprzednich edycji konkursu.

d3fyb12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fyb12

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj