Trwa ładowanie...

Filmowa wersja Balladyny

Filmowa wersja BalladynyŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

3 kwietnia mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego , 4 września przypada 200 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego . W zeszłym wieku, na stulecie jego urodzin wydano okolicznościowy album o Słowackim , teraz na dwustulecie powstała współczesna filmowa wersja jego dramatu Balladyny w reżyserii Dariusza Zawiślaka.

W rolach głównych będziemy mogli zobaczyć Sonię Bohosiewicz i Faye Dunaway a partnerowali im Mirosław Baka, Rafał Cieszyński, Stefan Friedmann, Władysław Kowalski i Sławomir Orzechowski. Producent filmu zwrócił się do PISF z wnioskiem o wsparcie międzynarodowej kampanii promocyjnej filmu, aby uczcić Jubileusz Słowackiego . Sama produkcja filmu współfinansowana była ze środków wspólnotowych Programu Media UE, która wspiera projekty oparte na europejskim dorobku twórczym.

Balladyna to tragedia w pięciu aktach, napisana przez Słowackiego w Genewie w 1834 roku, a wydana w Paryżu w roku 1839 Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, autorowi Irydiona. Balladyna to także imię głównej bohaterki utworu o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Najsłynniejsza teatralną inscenizacją „Balladyny” był spektakl w reżyserii Adama Hanuszkiwicza z Anną Chodakowską w Teatrze Narodowym w Warszawie - premiera 1974. W 1994 Baśniową Balladynę wystawił w Teatrze Powszechnym Jarosław Kiljan – „Balladynę” zagrała Dorota Landowską W 1996 Hanuszkiewicz zrealizował „Balladynę” powtórnie, w roli Balladyny wystąpiła Edyta Jungowska.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj