Trwa ładowanie...
murakami
23-04-2010 13:48

Filmowa adaptacja prozy Murakamiego

Filmowa adaptacja prozy MurakamiegoŹródło: Inne
d21rfpc
d21rfpc

Do wypożyczalni i sklepów trafiło DVD z filmem „Tony Takitani”. To pierwsza filmowa adaptacja prozy mistrza współczesnej literatury japońskiej, Harukiego Murakami .

Japoński pisarz, będąc wielbicielem twórczości Juna Ichigawy, zgodził się, aby ten wybitny reżyser zaadaptował na ekran jego słynne opowiadanie.

d21rfpc

Głównym bohaterem jest Tony Takitani, młody chłopak, którego matka zmarła tuż po porodzie, a jego wychowywał ojciec, który jednak znacznie bardziej zajęty był graniem i koncertowaniem ze swoim jazzowym zespołem. Tony zostaje miłośnikiem malarstwa technicznego. Podczas studiów jego szkice cechuje brak emocji, a pracując jako ilustrator najchętniej rysuje skomplikowane maszyny. Uczucia uznaje za coś niedojrzałego i dopiero, gdy spotyka Eiko uświadamia sobie swe osamotnienie. Po ślubie z zakupoholiczką i pasjonatką markowych ubrań oraz butów, alienacja Tony'ego zostaje zastąpiona panicznym strachem przed samotnością. Ta jednak nieuchronnie go dopada.

Autorem muzyki na ścieżkę dźwiękową obrazu, pięknego i delikatnego filmu o samotności i pragnieniu bliskości, jest Ryuchi Sakamoto, nagrodzony Oscarem za muzykę „Ostatniego cesarza”, a także autor ścieżek dźwiękowych takich filmów jak „Mały Budda”, „Oczy węża” i „Femme Fatale”.

„Tony Takitani” został nagrodzony na festiwalu w Locarno i trafił do kin na całym świecie, stając się jednym z najpopularniejszych japońskich filmów ostatnich lat.

Scenariusz i reżyseria Jun Ichikawa, obsada: Yumi Endo, Rie Miyazawa, Hidetoshi Nishijima, Issei Ogata, Shinohara Takahumi, Ryuichi Sakamoto, kierownictwo artystyczne Yoshikazu Ichida.

d21rfpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21rfpc