Trwa ładowanie...
d1uzsxr

Film o powojennych losach Arkadego Fiedlera

"Arkady Fiedler - człowiek bez paszportu" dokumentalny film opowiadający o życiu słynnego podróżnika w powojennej Polsce zrealizował niezależny reżyser z Poznania Jerzy Jernas. Premierę filmu zaplanowano na 4 października w Puszczykowie k. Poznania, w mieście, w którym żył i tworzył Fiedler.

d1uzsxr
d1uzsxr

"Arkady Fiedler - człowiek bez paszportu" dokumentalny film opowiadający o życiu słynnego podróżnika w powojennej Polsce zrealizował niezależny reżyser z Poznania Jerzy Jernas. Premierę filmu zaplanowano na 4 października w Puszczykowie k. Poznania, w mieście, w którym żył i tworzył Fiedler .

30 minutowy dokumentalny film, oparty jest na wspomnieniach synów podróżnika, zilustrowanych zdjęciami z rodzinnego archiwum.

"Kilka lat temu uświadomiłem sobie, że koniecznie trzeba przypomnieć losy Arkadego Fiedlera. Jego działalność powinna być wzorcem dla młodego pokolenia. Czytając jego życiorysy uświadomiłem sobie, że w nich zawsze pomijany jest okres stalinowski. Wtedy już wiedziałem, że film musi opowiadać właśnie o tym najtrudniejszym okresie w jego życiu" - powiedział PAP scenarzysta i reżyser filmu Jerzy Jernas.

Według Jernasa Fiedler po powrocie do kraju nie mógł podróżować, nie miał paszportu, a jego książek nie wydawano i dlatego nie miał środków na utrzymanie. "Wtedy też, nie mogąc podróżować, zaczął podróżować w wyobraźni i pisał książki fabularne dla dzieci" - powiedział PAP reżyser.

d1uzsxr

Razem z filmem promowana będzie książka napisana przez syna reżysera Oskara Jernasa o tym samym tytule. Pozycja jest nie tylko uzupełnieniem filmu.

"Zawiera znacznie więcej informacji o wojennych losach i dramacie, jaki pisarz i podróżnik przeżył po powrocie do ojczyzny, jest w niej więcej wywiadów i fotografii" - dodał Jernas.
Producentem filmu i wydawcą książki jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK przy współudziale finansowym Starostwa Poznańskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania.

Jerzy Jernas jest niezależnym reżyserem z Poznania zrealizował m.in. film "Bohaterowie z Wapna" czy "KSU - legenda Bieszczad, legenda rocka". Jest organizatorem Festiwalu Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych "Wyścig Jaszczurów".

* Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy.* W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

d1uzsxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzsxr