Trwa ładowanie...

Film-ekranizacja powieści otrzymał Złoty Glob

Film-ekranizacja powieści otrzymał Złoty GlobŹródło: Inne
d1q5wb1
d1q5wb1

Podczas 64. ceremonii rozdania nagród Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood najlepszym aktorem dramatycznym został okrzyknięty Forest Whitaker grający w filmie „Ostatni król Szkocji”.

Film powstał w oparciu o książkę Gilesa Fodena o tym samym tytule.

d1q5wb1

Ostatni król Szkocji : Nicholas Garrigan, po ukończeniu studiów medycznych w Edynburgu, wyjeżdża do Ugandy, by uniezależnić się finansowo i zerwać z uciążliwym życiem w prezbiteriańskiej rodzinie. W Afryce rozpoczyna praktykę w wiejskiej przychodni, gdzie przeżywa głęboki romans z izraelską lekarką, Sarah Zach, która, jak się później okaże, jest izraelskim szpiegiem.

Przypadek sprawia, że Garrigan poznaje osoby z najbliższego otoczenia Idi Amina, w tym także majora Boba, Anglika. Człowiek ten jest zafascynowany postacią Amina i pomaga mu w realizacji złowróżbnego programu terroru. Garrigan, „uwiedziony”, jak się przyznaje, przez dyktatora, zostaje jego lekarzem osobistym. Gdy prasa brytyjska oskarżyła Garrigana, że jest prawa ręką Amina, opuszcza Ugandę w przeświadczeniu, że oczerniają go ci, którzy tak naprawdę uważają, że Afryka była najszczęśliwsza jako kolonia imperium brytyjskiego.

Poza walorami czysto literackimi powieść Fodena jest drobiazgowym przewodnikiem po Afryce lat 1971-1979, a przed przystąpieniem autor dokonał poważnych studiów afrykanistycznych. Ten właśnie walor, poza zaletami literacko-językowymi, podkreślano w werdyktach jury przyznanych książce nagród.

Powieść Ostatni król Szkocji ukaże się w Polsce w lutym i będzie objęta medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d1q5wb1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q5wb1