Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:50

Festiwal Wyobraźni i Kantor

Festiwal Wyobraźni i KantorŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Projekcję wideo słynnego spektaklu „Umarła klasa” Tadeusza Kantora można zobaczyć w tym tygodniu podczas paryskiego Festiwalu Wyobraźni. Pokazowi towarzyszą czytane na głos komentarze do przedstawienia autorstwa samego twórcy teatru Cricot 2.

Trwający do 10 kwietnia Festiwal Wyobraźni prezentuje przegląd twórczości artystycznej z całego świata. Pośród wielu innych atrakcji widzowie mogą posłuchać śpiewów z Laosu, obejrzeć teatr cieni z Indonezji, posłuchać regionalnych opowieści z Bretanii.

Nowa wersja wideo „Umarłej klasy” prezentowana jest przez trzy wieczory na scenie Maison des Cultures du Monde w Paryżu. Jak zapewniają autorzy, jest to wierna rekonstrukcja całości przedstawienia, sporządzona dzięki montażowi zachowanych w zbiorach krakowskiej Cricoteki taśm archiwalnych rejestrujących spektakl od 1976 roku do lat 90.

- Nic nie zastąpi emocji tysięcy widzów, oglądających tańczący korowód starców, ich cienie czy manekiny, a wszystko pod łagodnym i zarazem gniewnym okiem Kantora . Jednak zrobiliśmy ten spektakl dla tych, którzy nigdy nie mieli szansy widzieć go na żywo - zauważył podczas spotkania z widzami współautor rekonstrukcji wideo, Franco Laera.

d28vbtj

Projekcję wideo przerywają fragmenty komentarzy Kantora do spektaklu. Czyta je siedzący przy biurku na scenie były aktor teatru Cricot 2, Giovanni Battista Storti.

W niemal pełnej sali nie brakowało dawnych francuskich wyznawców Kantora.
- Widziałam „Umarłą klasę” dwa razy w latach 80. w Lyonie i spektakl zrobił na mnie wtedy wręcz hipnotyczne wrażenie tańcem i muzykalnością - dzieliła się wrażeniami po projekcji aktorka Cecile.
Jak zauważyła, Kantor , zawsze obecny na scenie, kierował aktorami jak dyrygent orkiestrą.

Najsłynniejszy spektakl Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora „Umarła klasa” był wystawiany na całym świecie ponad dwa tysiące razy aż do śmierci reżysera w 1990 roku. Jedno z przedstawień utrwalił w 1976 roku Andrzej Wajda.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj