Trwa ładowanie...

Festiwal Warszawa Singera już po raz siódmy

Festiwal Warszawa Singera już po raz siódmyŹródło: materiały prasowe organizatora
d1q86yp
d1q86yp

Jużw ten weekend rusza kolejna odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od siedmiu lat przywraca pamięć o przedwojennej, żydowskiej „Warsze”, sławionej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach.

* „Każda żydowska ulica w Warszawie była samodzielnym miastem” - napisał Isaac Bashevis Singer w nowojorskim dzienniku „Forwerts”.* Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera takim „samodzielnym miastem” staje się od lat ulica Próżna.
Celem festiwalu jest odtworzenie przedwojennego klimatu ulicy Próżnej choć na kilka dni i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów. Pojawiają się żydowskie kawiarenki, restauracje, małe sklepiki, warsztaty rzemieślnicze. Na jednym z festiwali pojawiła się nawet stara księgarnia, na innym redakcja, w której przed wojną pracował Singer, co roku jest też winiarnia i piekarnia. Zawsze można wejść do środka, przyjrzeć się zebranym drobiazgom z minionej epoki przedwojnia, a na ulicy kupić pamiątki, spróbować tradycyjnych smakołyków od ulicznych przekupek i przyjrzeć się pracy mistrzów rzemiosła. Pojawiają się charakterystyczne postacie z przedwojennej, żydowskiej Warszawy: Chasydzi, kupcy, artyści cyrkowi, malarze, szewcy, krawcy, drukarze, kowale, kataryniarze i kwiaciarki. Wszyscy oni tworzyli tętniący życiem świat dawnej Warszawy. I dziś w samym sercu stolicy rozbrzmiewa muzyka klezmerska, synagogalny śpiew, a także znane i łatwo wpadające w ucho tradycyjne piosenki żydowskie.Miniony świat wspominany jest
za sprawą licznych wystaw i przedstawień, instalacji artystów performerów, sesji naukowych i spotkań autorskich. Kultura jidysz powraca poprzez przedwojenne filmy i współczesne spektakle, warsztaty tańca i piosenki, warsztaty wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej, wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizuje Fundacja Shalom. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Dyrektor Generalny Fundacji Shalom Gołda Tencer.

Program festiwalu można sprawdzić na stronie www.festiwalsingera.pl

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj