Festiwal Sztuki! 16. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
Tradycyjnie Warszawskim Targom Sztuki towarzyszą wystawy uznanych twórców – prezentowane były już dokonania m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i znanej na wszystkich kontynentach Magdaleny Abakanowicz. Wydarzenie odbędzie się 5-7 października 2018.
- .W tym roku pokażemy obrazy takich twórców, jak Wojciech Fangor (jego dzieła biją rekordy aukcyjne) i Andrzej Dudziński - Dudi, artystów tworzących w różnych stylistykach, którzy wiele lat mieszkali w USA. Cenionych i docenionych nie tylko przez krytyków. Gościem Honorowym 16.WTS będzie Magdalena Shummer-Fangor, żona nieżyjącego już malarza, też artystka. Natomiast z Andrzejem Dudzińskim –Dudim odbędzie się spotkanie podczas targów, w 6.10., o godz. 15.00 – mówi Kama Zboralska, Przewodnicząca Rady Programowej 16. WTS.
Wojciech Fangor jeden z najwybitniejszych rodzimych artystów, którego prace sprawiają wrażenie jakby odrywały się od obrazu i unosiły w kierunku widza. Najpierw malował trójkąty, smugi płynące przez środek obrazu, owale, kwadraty, w końcu koło i kształt fali jako formy odpowiednie do wyrażenia świata iluzji. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora wypożyczy Magdalena Fangor, żona twórcy oraz warszawska Piękna Gallery. Należy podkreślić, że oprócz wirujących kół i obrazów telewizyjnych będą też prace z ostatnich lat – "Pejzaże”, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności. Prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza.
Podczas 16. WTS będzie można kupić niezwykły album "FANGORMAGORIE” - bohaterem jest Wojciech Fangor, autorem zaprzyjaźniony artysta fotografik Bogdan Sarwiński. Album to obrazy, urojenia, złudzenia, iluzje i fantastyczne wizje, powstałe na skutek obcowania z Wojciechem Fangorem i Jego sztuką. To poetyckie zdjęcia i teksty Bogdana Sarwińskiego oraz obrazy i rysunki Wojciecha Fangora. Na przedniej wyklejce nadrukowany jest techniką serigrafii, specjalny rysunek Wojciecha Fangora. W edycji numerowanej na 1-szej stronie wklejony jest hologram z numerem egzemplarza. Na życzenie, może być odbity odcisk palca Wojciecha Fangora oraz facsimile podpisu.
Andrzej Dudziński –Dudi, malarz, grafik, fotograf, scenograf, pedagog, plakacista i reżyser. Autor kultowego w latach 70. Ptaka Dudi. 25 lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Jego prace publikowały czołowe polskie pisma oraz amerykańskie, m.in. "Rolling Stone”, "Vanity Fair”, "Newsweek”, "The New York Times”. Współpracował też z wieloma pismami europejskimi oraz światowymi firmami: AT&T, Conde Nast, IBM, Deutche Telekom i Royal Bank of Scotland. W latach 1982 − 1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.
"Obfita i różnorodna działalność artystyczna Dudzińskiego emigranta świadczy o tym, że decyzja pozostania w Ameryce była słuszna. Odkrywa nowe techniki malarskie, uprawia sztukę plakatu, zostaje wprowadzony w dżunglę reklamy, zawsze "pomiędzy” – czyli świadomie unikając podziału na sztukę czystą i użytkową” - Czesław Miłosz.
*W zeszłym roku, zaledwie w ciągu niespełna trzech dni 15. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego odwiedziło około 10 tys. *