Trwa ładowanie...
d11puq7

Festiwal Literacki Sopot od 16 sierpnia w kurorcie

Blisko 40 pisarzy będzie uczestniczyć w rozpoczynającym się w piątek II festiwalu Literacki Sopot. Tematem głównym tegorocznej edycji imprezy są kryminały oraz książki dla młodszych czytelników z krajów skandynawskich i Islandii.

d11puq7
d11puq7

Blisko 40 pisarzy będzie uczestniczyć w rozpoczynającym się w piątek II festiwalu Literacki Sopot. Tematem głównym tegorocznej edycji imprezy są kryminały oraz książki dla młodszych czytelników z krajów skandynawskich i Islandii.

"Podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji festiwalu dominowali autorzy związani z reportażem. W tym roku chcemy pokazać literaturę skandynawską i islandzką ze wskazaniem na kryminał i literaturę dziecięcą. W tej części Europy jest dużo dobrych pisarzy specjalizujących się w powieści kryminalnej i książkach dla dzieci, prezentujących inny rodzaj sztuki pisania" - powiedziała we wtorek PAP Marta Szadowiak, przedstawicielka organizatora festiwalu Literacki Sopot.

Gościem festiwalu Literacki Sopot będzie jedna z najpopularniejszych islandzkich pisarek Yrsa Siguradardottir. W Polsce ukazało się sześć jej powieści: "Trzeci znak" (2006), "Weź moją duszę" (2008), "W proch się obrócisz" (2009),"Lód w żyłach" (2010), "Spójrz na mnie" (2011) i "Pamiętam cię" (2012), za którą otrzymała islandzką nagrodę Blood Drop za najlepszy kryminał roku. Siguradardottir, która z wykształcenia jest inżynierem budowlanym, pisze też książki dla dzieci.

Do Sopotu przyjedzie Inger Frimansson, której powieści sensacyjne określane są jako "thrillery psychologiczne". W jej książkach nie ma spektakularnych zbrodni i skomplikowanych śledztw; pisarka skupia się na zwykłych ludziach uwikłanych w przestępstwa - tych, którzy je popełniają oraz ofiarach. Autorka została wyróżniona dwukrotnie przez Szwedzką Akademię Kryminału za najlepsze powieści sensacyjne roku: "Dobranoc kochany" (1998) i "Cień na wodzie" (2005). Kolejny skandynawski twórca kryminałów, który pojawi się w Sopocie, to 40-letni Christer Mjaset, z wykształcenia lekarz neurolog, który wydał do tej pory dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści. "Lekarz, który wiedział za dużo" jest jego pierwszą książką przetłumaczoną na język polski.

Literaturę dla dzieci i młodzieży reprezentować będą szwedzkie pisarki: Moni Nilsson, która napisała serię pięciu książek o Tsatsikim; Asa Lind znana z opowieści o Piaskowym Wilku oraz Lotta Gefenbland, autorka "Kamyków Astona". Wśród polskich autorów, których można będzie spotkać podczas Literackiego Sopotu, będą m.in. Andrzej Bart, Beata Chomątowska, Piotr Czerski, Mariusz Czubaj, Marek Krajewski, Tadeusz Lubelski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sobolewski, Filip Springer, Grzegorz Stunża, Wojciech Szatkowski, Szczepan Twardoch, Maria Wiernikowska, Ludwika Włodek i Marek Zagańczyk.

d11puq7

W ramach zapowiedzi przyszłorocznego festiwalu Literacki Sopot, który będzie poświęcony literaturze rosyjskiej, Adam Michnik będzie rozmawiał z prozaikiem, eseistą oraz badaczem literatury Wiktorem Jerofiejewem. W trakcie festiwalu zaplanowano także m.in. targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, happeningi i przedstawienia teatralne oraz projekcje filmów inspirowanych literaturą skandynawską.

Organizatorami imprezy są Miasto Sopot oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Festiwal potrwa do 20 sierpnia.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj