Spotkania z Ryszardem Kapuścińskim i Olgą Tokarczuk , odsłonięcie zdjęcia Czesława Miłosza w historycznej kawiarni Caffe Greco i wieczór poetycki dedykowany pamięci księdza Jana Twardowskiego to najważniejsze wydarzenia rozpoczynającej się w sobotę tegorocznej festiwalu kultury polskiej w Rzymie, zatytułowanego Corso Polonia.
Imprezę, która potrwa do 30 października, zorganizował Instytut Polski w Wiecznym Mieście.
Festiwal zainauguruje 14 października spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim w kinie na Piazza Campo de'Fiori. Dzień później, także w ramach festiwalu, w legendarnej kawiarni polskich i zagranicznych artystów Caffe Greco przy via Condotti odbędzie się uroczystość zawieszenia zdjęcia Czesława Miłosza . Fotografia autorstwa Renaty Gorczyńskiej znajdzie się nad portretem Adama Mickiewicza. W ceremonii udział weźmie syn poety - Antoni Miłosz oraz m.in. Ryszard Kapuściński i wybitni włoscy poloniści, którzy przeczytają wiersze noblisty w swoich przekładach.
We wtorek 17 października w księgarni na Zatybrzu czytelnicy będą mogli spotkać się z pisarką Olgą Tokarczuk . W czwartek w galerii Cafe Europe otwarta zostanie wystawa grafik Stasysa Eidrigeviciusa.
Na weekend 21-22 października zapowiedziano imprezę pod hasłem „Polska dzieci”, w ramach której zaprezentowane zostaną między innymi polskie filmy dla najmłodszych.
Na Corso Polonia wystąpi też z kilkoma spektaklami Akademia Ruchu.
24 października w gmachu Instytutu Polskiego odbędzie się wieczór pamięci księdza Jana Twardowskiego .
Festiwal kultury polskiej zakończy 30 października spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim oraz znanym włoskim aktorem Silvio Orlando, który zagrał niedawno w głośnym filmie Giannego Morettiego „Kajman” o byłym premierze Silvio Berlusconim.
W należącym do Morettiego kinie Sacher odbędzie się natomiast projekcja filmu „Biały” Krzysztofa Kieślowskiego.